רוסיה מזהירה: הכרזת נתניהו על הבקעה עלולה ליצור הסלמה

רוסיה מזהירה: הכרזת נתניהו עלולה ליצור הסלמה
פחות מיממה לפני הביקור במוסקווה: משרד החוץ הרוסי הביע דאגה מהמהלך. מזכ"ל האו"ם אמר דברים דומים: "מדובר בהפרה של החוק הבין-לאומי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו וולדימיר פוטין
צילום: Amos Ben Gershom/GPO

פחות מיממה לפני ביקורו של ראש הממשלה נתניהו במוסקווה, במשרד החוץ הרוסי מזהירים הערב (רביעי) כי הכרזת נתניהו על כוונתו להחיל ריבונות ישראלית בבקעת הירדן "עלולה ליצור הסלמה".

משרד החוץ הרוסי כתב בהודעה מטעמו כי הוא מודאג מתוכניתו של ראש הממשלה וציין כי יישומה עלול להביא להסלמה חדה באזור ו"לערער את התקוות לכינון שלום בין ישראל ושכנותיה הערביות".

הצהרת נתניהו אתמול

גם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש הביע דאגה מתוכניתו של נתניהו לספח את בקעת הירדן וצפון ים המלח. בהודעתו אמר גוטרש כי מדובר בהפרה חמורה של החוק הבין-לאומי, ותהיה ליישום התוכנית השפעה הרסנית על הסיכוי להחיות את המשא ומתן ולהשיג שלום אזורי.

ברשות הפלסטינית הגיבו אתמול בחריפות לדברים: יועצו של אבו מאזן, מחמוד הבאש, צייץ בטוויטר כי "נתניהו דורס בשתי רגליו את החוק הבינלאומי - לכיבוש אין ריבונות ואין חוקיות". גם בכיר ברשות הפלסטינית סאיב עריקאת הגיב להצהרה ואמר כי "על פי החוק הבינלאומי, סיפוח הוא פשע מלחמה. חייבים לסיים את הסכסוך על בסיס שתי המדינות וגבולות 1967 ולא למשוך אותו לעוד 100 שנים. אני גר בבקעת הירדן. נתניהו רוצה שהנכדים שלי יחיו בין חומות".

גם בעולם הערבי הוציאו אתמול הודעות גינוי להכרזת נתניהו: בהודעה של הממשל הסעודי נכתב: "ההכרזה מהווה הסלמה מסוכנת ביותר נגד העם הפלסטיני והפרה בוטה של החוק הבינלאומי. לא יהיה שלום בלי החזרת השטחים הפלסטיניים". בריאד קראו להקמת כינוס חירום כדי לדון בהחלטה ודרכי הפעולה למנוע אותה.

שר החוץ הירדני איימן ספדי צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "ההכרזה היא הסלמה מסוכנת שמפוצצת את היסודות שעליהם מושתת תהליך השלום". ספדי הוסיף כי מדובר בניצול לצרכי בחירות ש"המחיר שלו הוא הריסת הסיכויים לפתרון הסכסוך ועוד אלימות ומשברים". הליגה הערבית טענה כי ההכרזה של נתניהו מהווה הפרה של החוק הבינלאומי ושל החלטות האו"ם. 

דובר מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטיירש, סטפן דוג'ריק, הגיב להכרזה: "עמדתו של המזכיר הכללי הייתה תמיד עקבית - צעדים חד צדדיים לא עוזרים לתהליך השלום. כל החלטה ישראלית להחלת ריבונות בשטחים הכבושים של הגדה המערבית היא ללא אפקט חוקי. אפשרות שכזו תהיה הרסנית לסיכוי חידוש המו"מ, שלום אזורי ובמהות פתרון שתי המדינות".

בתוך כך, גורמים בסביבת נתניהו מסרו כי הממשל האמריקני היה מעורב לכל אורך הדרך בגיבוש ההצהרה. במהלך הצהרתו אמר נתניהו כי פרסום תוכנית השלום האמריקנית הוא הזדמנות היסטורית להחיל ריבונות ישראלית על שטחי יהודי ושומרון. 

הפופולריים