מבקר המדינה אישר לרה"מ לקבל הלוואה מאיש העסקים פרטרידג' למימון הגנתו

המבקר אישר לרה"מ הלוואה מפרטרידג' להגנתו
המבקר הוסיף שאישור ההלוואה בסך שני מיליון שקלים מאיש העסקים, בתנאי שהיא עומדת בתנאי השוק והובהר לעורכי דינו שיש לקיים את שאר תנאי האישור - עריכת הסדר ניגוד עניינים בתאום עם היועמ"ש, ודיווח במסגרת הצהרות ההון השנתיות. בכך צפוי נתניהו לעקוף את איסור ועדת ההיתרים בנושא
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן אישר לראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל הלוואה על סך שני מיליון שקלים מאיש העסקים ספנסר פרטרידג', לאחר בדיקה שהיא עומדת בתנאי השוק - כך נמסר הערב (רביעי) בהודעה מטעמו. בנוסף, הובהר לעורכי דינו שיש לקיים את שאר תנאי האישור - עריכת הסדר ניגוד עניינים בתאום עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ודיווח במסגרת הצהרות ההון השנתיות. בכך צפוי נתניהו לעקוף את איסור ועדת ההיתרים בנושא.


ממשרד מבקר המדינה נמסר: המבקר הקודם יוסף שפירא אישר עקרונית לראש הממשלה בנימין נתניהו את קבלת ההלוואה, תוך התנייה שההלוואה תינתן בתנאי השוק, עריכת הסדר ניגוד עניינים בתאום עם היועץ המשפטי לממשלה, וכן דיווח בהצהרת ההון השנתית. לאחרונה, העבירו פרקליטי ראש הממשלה את הסכם ההלוואה בינו לבין המלווה, וכן את הסכם המשכון הנלווה להסכם. במסגרת העברת המסמכים ציינו פרקליטי נתניהו כי ההלוואה מיועדת לכיסוי הוצאותיו המשפטיות של ראש הממשלה, וכן למימון הסכומים אותם הוא אמור להשיב למר מליקובסקי, בהתאם לפרטים שמסר ליועץ המשפטי לממשלה.

"עם קבלת המסמכים, ערכו במשרד מבקר המדינה, בחינה מקיפה של ההסכמים, ובסיומה נחה דעתו של מבקר המדינה כי ההלוואה המתבקשת הינה בתנאי השוק המקובלים. יצויין כי הובהר לפרקליטי ראש הממשלה כי נדרש לערוך הסדר ניגוד עניינים בעניין הלוואה זו, אצל היועץ המשפטי לממשלה וכן לדווח על לקיחת ההלוואה במסגרת הצהרות ההון השנתיות כמקובל".

התגובות הפוליטיות להודעה לא איחרו להגיע ואהוד ברק כתב כי "תקדים היסטורי הזוי. האנשים שנחשדו ונחקרו בפרשיות השוחד של נתניהו מקבלים אישור מ׳מלטף המדינה׳, אנגלמן לממן את הגנתו המשפטית של החשוד. זאת לאחר שוועדת ההיתרים דחתה בקשתו שוב ושוב, עד שפוטרה. ואיפה מנדלבליט שהיה צריך לעצור את הקרקס? חרפה".

גם חברת מפלגתו של ברק, סתיו שפיר הגיבה ואמרה: "מתניהו הוא מתנה שלא מפסיקה לתת - לנתניהו. ראש הממשלה מקבל הלוואות מאנשי עסקים ללא פיקוח. אנחנו במחנה הדמוקרטי עותרים בבקשה לקבל את הדוחות האלה לפני הבחירות".

ממפלגת העבודה-גשר נמסר בתגובה כי "מתניהו מתמסר לדרישות נתניהו. מבלי שראש הממשלה מסר פרטים על טיב עסקיו עם פרטרידג', ועל האופן שבו גרף רווחי עתק מעסקי הפלדה של בן דודו - אושר לו לקבל מימון פרטי, בצורת הלוואה, להגנתו המשפטית".

בחודש יוני הוועדה למימון היתרים במשרד מבקר המדינה דחתה סופית את בקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל אישור למימון הוצאותיו המשפטיות ממקורביו. זאת לאחר שנתניהו לא סיפק נתונים על יכולותיו הפיננסיות, בניגוד לעמדת הוועדה. נתניהו במקביל פנה למבקר המדינה מתניהו אנגלמן בבקשה לקבל אישור להלוואה.

הפופולריים