גדעון סער על חשיפת כאן חדשות: "אנחנו במאבק על שטח C"

סער על חשיפת כאן חדשות: "אנו במאבק על שטח C"
מספר 5 בליכוד על הפרסום לפיו ראש הממשלה מקדם בנייה פלסטינית בשטח הישראלי ביהודה ושומרון: "הפלסטינים מתנהלים בסרבנות טוטלית, צריך להיאבק בהם על השטח"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גדעון סער
צילום: צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

ח"כ גדעון סער (ליכוד), הגיב הבוקר (שלישי) בראיון לתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב על הפרסום בכאן חדשות אמש לפיו ראש הממשלה בנימין נתניהו מקדם בנייה המיועדת לפלסטינים בשטח C, השטח שהוגדר כישראלי בהסכמי אוסלו. נתניהו הציג את התוכנית בדיון בקבינט המדיני-ביטחוני ביום ראשון האחרון, שם הובעו הסתייגויות מצד חלק מחברי הקבינט.

"לא מכיר מה היה בקבינט, החלטה לא הייתה", אמר סער לאריה גולן. "בנייה לא חוקית פלסטינית משתוללת בשטח C עם מימון אירופאי, המטרה של אותה בנייה היא לנסות לחנוק את ההתנחלויות ולהשתלט על שטח, וצריך להיאבק על זה". לדבריו, "הפלסטינים מתנהלים בסרבנות טוטלית. אין מה לרכך אותם, צריך להיאבק בהם על השטח".

גורם המעורה בפרטי התכנית אמר לכאן חדשות כי נתניהו לא צריך לעלות את היוזמה שלו בפני הקבינט, זאת משום שהוא עושה זאת ‏כדי לחלק את האחריות בין השרים.

לדברי חברים בקבינט, זו יוזמה רגישה ולא ברור אם עיתוי הצגתה קשור לביקורו של יועצו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, הצפוי בישראל בימים הבאים, ולפרסום הקרוב של תכנית השלום של הממשל האמריקני. במקביל, יו"ר המפד"ל לשעבר יצחק לוי תקף בחריפות את התוכנית ואמר הבוקר בכאן רשת ב: "אנחנו בעצם בונים את המדינה הפלסטינית". לדבריו, הוא מצפה ששרי הקבינט יתנגדו לבקשה הזאת של ראש הממשלה וימנעו השתלטות של פלסטינים על שטחי C.

גם מצד ראשי מועצות ביהודה ושומרון התקבלו אמש תגובות נזעמות לפרסום. יו"ר מועצת יש"ע, חננאל דורני, אמר בתגובה לפרסום כי "במקום להילחם בהשתלטות הרשות הפלסטינית על שטח C, ולהרוס את הבנייה הבלתי חוקית המשתוללת שם, ראש הממשלה מעלה בקבינט את האפשרות לכניעה לתופעה".

לדברי דורני, "אנחנו מתנגדים לכך בכל תוקף, וקוראים לשרי הקבינט שלא לתמוך בהצעה הרעה הזו. לא יעלה על הדעת שבנייה ישראלית ביישובים תותנה בבנייה פלסטינית. הציפייה מממשלת ימין, לצד אכיפה ביד קשה נגד מפרי החוק, היא לאשר בנייה ישראלית ללא מגבלות בכל רחבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן".

האזינו לריאיון המלא עם חבר הכנסת גדעון סער

לפי התכנית שמקדם נתניהו, כ-700 יחידות דיור ייבנו עבור הפלסטינים. נתניהו, כראש ממשלה וכשר ביטחון, לא צריך את אישור הקבינט לתכנית - ולכן עצם הדיון על כך הוא חריג. במקביל לבנייה הפלסטינית, מקודמת כמדי כמה חודשים גם בנייה של אלפי יחידות דיור ביישובים הישראלים ביהודה ושומרון. החודש הייתה אמורה להתקיים ישיבה במועצת התכנון העליונה של המנהל האזרחי, שדנה בקידומן ובאישורה של הבנייה, אך היא נדחתה. בכל מקרה, רק חלק קטן מיחידות הדיור שיקודמו בה - יגיעו בפעימה הנוכחית לאישור סופי.

הפופולריים