המשטרה חוקרת חשד לזיופים בבחירות לכנסת באפריל

המשטרה חוקרת חשד לזיופים בבחירות לכנסת באפריל
פרסום ראשון: היחידה הארצית לחקירות הונאה החלה בגביית עדויות מבעלי תפקידים בוועדות הקלפי מחשש לזיופים בבחירות שנערכו בחודש אפריל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
 קלפי בירושלים בבחירות 2019
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרסום ראשון: להב 433 מנהלת חקירה בחשד לזיופים בבחירות לכנסת באפריל. כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. היחידה הארצית לחקירות הונאה החלה בגביית עדויות מבעלי תפקידים בוועדות הקלפי. החשד: "חלוקת קולות" בין מפלגות בתום ההצבעה וזיופים ברישומי התוצאות.

מה שהדליק נורות אדומות היו תוצאות תמוהות בחלק מהקלפיות. למשל בקלפי בכסרא-סמיע נרשמו 600 קולות בדיוק והן חולקו בצורה עגולה בין המפלגות. הליכוד – 350, כחול לבן – 100, ש"ס – 50,  ישראל ביתנו – 50, הימין החדש – 30 ומרצ – 20 קולות. הסיכוי הסטטיסטי שהתוצאות לא חולקו באופן מלאכותי אפסי. מקרה נוסף שהובא לפני הוועדה הוא של אי הלימה בין רישום התוצאות בקלפי לפרוטוקול שהועבר לוועדה.


נזכיר כי בחודש אפריל פנה יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן בבקשה לפתוח בחקירה פלילית בחשד לזיופים במספר קלפיות, רובן המכריע ביישובים ערביים וכן ביישובים דרוזים.

במכתבו התייחס מלצר לפניית הליכוד, שלפיה מדיווחים של חברי ועדות קלפי ומשקיפים מטעם הליכוד, עולה שורה של מעשים שחלקם לפי הטענות מגיע לכאורה לעבירות פליליות של ממש. במכתבו של יו"ר הוועדה הוא מבהיר כי לפי החוק הקיים הוא עצמו לא יכול להביא מיוזמתו לפסילת התוצאות בקלפיות המדוברות וממילא בלי חקירה פלילית ממצה הראיות שיש עד כה לא מצדיקות זאת מבחינה ראייתית.

כמו כן, מבדיקות יזומות של ועדת הבחירות עצמה עולה חשד בנוגע לשתי קלפיות נוספות. באחת, ביישוב כסרא סמיע, כל תוצאות ההצבעה היו במספרים עגולים במדויק. בקלפי אחרת, בעפולה, הרישום בפרוטוקול לא תואם באופן מהותי את הרישום בגיליון ספירת הקולות ואת פתקי ההצבעה.

הפופולריים