נתניהו קרא למדינות אירופה: הטילו סנקציות על איראן

רה"מ: על מדינות אירופה להטיל סנקציות על איראן

אחרי הודאת איראן בדבר העשרת האורניום, רה"מ קרא למדינות למלא התחייבותן בהסכם הגרעין: הוכחנו שכל הסכם הגרעין עם איראן בנוי על שקר אחד גדול, בקרוב ייחשפו עוד הוכחות שאיראן שיקרה כל הזמן". הבית הלבן: "המסע ללחץ מקסימלי על האיראנים יימשך עד שמנהיגיהם יישנו את נתיבם"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא איראן חסן רוחאני מבקר במתקן הגרעיני בבושהר, ב-2015
צילום: אי-פי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קרא הערב (שלישי) למדינות אירופה ליישם את התחייבותן בהסכם הגרעין ולהטיל עיצומים על איראן בעקבות הודעתה שחצתה את רף 300 הקילוגרמים של אורניום מועשר בדרגה נמוכה, מעבר למה שהותר לה בהסכם הבינלאומי.

בטקס יחידות מצטיינות במערך המילואים, אמר נתניהו כי איראן מתקדמת בצעד משמעותי לייצור נשק גרעיני. "כשחשפנו את ארכיון הגרעין הסודי של איראן, אמר, "הוכחנו שכל הסכם הגרעין עם איראן בנוי על שקר אחד גדול. עכשיו אפילו איראן מודה בכך. בקרוב ייחשפו עוד הוכחות שאיראן שיקרה כל הזמן".

הוא שב ואמר כי ישראל לא תאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני. "ביום הזה, אני גם קורא לכל מדינות אירופה: עמדו בהתחייבות שלכן. התחייבתן לפעול ברגע שאיראן תפר את הסכם הגרעין, התחייבתן שתפעילו את מנגנון הסנקציות האוטומטיות שנקבע במועצת הביטחון".

הבית הלבן פרסם הערב הודעה בעקבות הכרזת טהראן על קצב ייצור מוגבר של האורניום המועשר, ובה נכתב שעל איראן צריך לחול הסטנדרט שלא תעשיר אורניום בכלל. עוד נכתב בהודעת הבית הלבן כי יימשך המסע ללחץ מקסימלי על האיראנים עד אשר מנהיגיהם יישנו את נתיבם. "המשטר חייב לשים סוף לשאיפותיו הגרעיניות ואת התנהגותו המושמצת"

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, אמר קודם לכן כי הצעד הבא של ארצו יהיה להעשיר אורניום לדרגה גבוהה מ-3.7% - הדרגה המותרת על פי הסכם הגרעין. קודם לכן אישרה הסוכנות הבין־לאומית לאנרגיה אטומית את הודעתה של איראן שמלאי האורניום המועשר לדרגה נמוכה שברשותה חרג מהרף המוגדר בהסכם.

זריף ציין כי התפתחות זאת הייתה צפויה משום שכבר בחודש שעבר הבהירה טהראן שבעקבות פרישתה של ארצות הברית מהסכם הגרעין היא אינה מחויבת עוד למגבלות שקיבלה על עצמה. עם זה, זריף הבהיר כי הצעדים שנקטה איראן הפיכים ואם תימצא הדרך לעקוף את העיצומים האמריקניים יושב המצב לקדמותו.

הבוקר התייחס ראש המוסד יוסי כהן למבצע להבאת ארכיון הגרעין האיראני לישראל בשנה שבעברה, ואמר כי הוא נדבך מרכזי במערכה שמנהל המוסד במשך כשני עשורים לדחות ולסכל את פרויקט הגרעין האיראני. "בזכות הפשיטה בלב טהראן אנחנו מצליחים בחודשים האחרונים להרחיק את איראן עוד מרחק ניכר מהפצצה", אמר בכנס הרצליה. "בכל רגע נתון בהתאם למכלול השיקולים והלחצים המופעלים עליה איראן יכולה לחדש את הפרויקט. הסכם הגרעין לא מונע זאת, הוא מהווה מכשול אבל זהו מכשול זמני וחלקי", הבהיר כהן.

הפופולריים