מחסן שומם באזור תעשייה בטהראן: כך נוהל ארכיון הגרעין של איראן

מצילומי לוויין ניתן להסיק שהמחסן שבו היה נמצא הארכיון לא אויש בקביעות ורק מדי פעם נעשו בו עבודות תחזוקה; לישראל היו סימנים על קיומו כבר משנת 2016
גילי כהן
01 במאי 2018
20:31

ארכיון תכנית הגרעין של איראן נשמר במחסן באזור התעשייה בלב טהראן - כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. מצילומי לווין עולה כי המחסן לא היה מאויש בדרך קבע, וכי מדי פעם נעשו בו עבודות תחזוקה.

לישראל היו סימנים לקיומו של הארכיון במחסן המדובר בטהראן כבר ב-2016, ובפעילות רחבה של המוסד הצליחה לחדור לאתר. ההתנהלות סביב המחסן הייתה כאילו מדובר באתר רגיל למדי, ולא מקום שישראל צריכה לאסוף עליו מודיעין במשך שנתיים לפחות. ייתכן כי המוסד ניצל עובדה זו וכך הצליח להערים על האיראנים בעת החדירה למקום.


עוד דווח כי בישראל שואפים כעת שנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, יבטל את הסכם הגרעין עם איראן ובמקביל יטיל עיצומים כלכליים נוספים על המדינה. המטרה הישראלית היא כי העיצומים יעסקו לא רק בהגבלות על תכנית הטילים הבליסטיים של איראן ותכנית הנשק הגרעיני, אלא גם סנקציות כלכליות.

מוקדם יותר היום נודע כי משלחת של מומחי גרעין מצרפת, בריטניה, וגרמניה יגיעו לישראל בסוף השבוע כדי לסקור את החומר המודיעיני בעניין תכנית הגרעין האיראנית שהוצג אמש על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

בשיחה עם כתבים בלשכת ראש הממשלה בירושלים, אמר נתניהו כי "הם (נציגי המדינות) אמרו שהם רוצים לראות את החומר והביעו עניין רב בהגעה לפגישה כדי ללמוד את החומר. הם באים הנה בסוף השבוע". ראש הממשלה הזמין גם נציגים מרוסיה, סין, וסבא"א לבוא לישראל כדי לראות את החומר, אך ככל הנראה הם לא צפויים להגיע.

גורם מודיעיני בכיר, שעסק בניתוח הררי החומר שהגיע לאחר מבצע המוסד, אמר היום כי "מעולם לא הגיע מידע מודיעיני כזה בבת אחת. זה אוצר בלום והוא מחדש מאוד". הגורם המודיעיני הוסיף כי "החומר מלמד פרטים חדשים על תכנית איראן לפיתוח נשק - והוכחה ברמה אחרת לגמרי לעצם קיומה". הוא סרב לענות על השאלה האם בידי האיראנים נשאר עותק של הדברים.