כינוס בחריין נפתח: "הפלסטינים תקועים בעבר"

כינוס בחריין נפתח: "הפלסטינים תקועים בעבר"
"בפגישה אחרי פגישה אני שומע את אותה גישה שלילית – למה ההתקדמות איננה אפשרית. הסדנה נועדה כדי שנחשוב באופן שונה", אמר ג'ארד קושנר בנאום הפתיחה. היועץ הבטיח לפלסטינים: "לא ויתרנו עליכם. לא יהיה פתרון כלכלי בלי פתרון מדיני"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ארד קושנר בוועידת בחריין
צילום: בלי

כינוס בחריין, שמארגן הממשל האמריקני להשקת חלקה הכלכלי של יוזמת השלום של ממשל הנשיא דונלד טראמפ, נפתח היום (שלישי) במנאמה, בירת בחריין. אל הכינוס הגיעו נציגים מ-39 מדינות - מאירופה, מהעולם הערבי, מהמזרח ומאזורים נוספים. ג'ארד קושנר, יועצו של טראמפ, הדגיש בתחילת דבריו כי כולם רוצים שהסכסוך הישראלי-פלסטיני יסתיים, אך "הפלסטינים תקועים בעבר".

"בפגישה אחרי פגישה אני שומע את אותה גישה שלילית – למה ההתקדמות איננה אפשרית. הסדנה נועדה כדי שנחשוב באופן שונה", הוסיף קושנר והבהיר כי לא מדובר בעסקה, אלא ב"הזדמנות המאה". בדבריו הבטיח היועץ לפלסטינים: "לא ויתרנו עליכם. לא יהיה פתרון כלכלי בלי פתרון מדיני".


האמריקנים נכשלו במאמציהם להביא לוועידה את כל שרי האוצר של מדינות ערב, של ישראל ושל הפלסטינים ומה שנשאר הוא רצון לשדר אווירה חיובית של השקעה בפלסטינים בטווח הארוך. מהוועידה לא צפוי לצאת מסמך מסכם של הוועידה.

ועידת בחריין: עושים שלום במזרח התיכון - כל עוד מרוויחים ממנו בדולרים | פרשנות


הרשות הפלסטינית מחרימה את הכינוס וכן את הממשל האמריקני, ובימים האחרונים התקיימו מחאות - ברמאללה ובערים נוספות בעולם הערבי, כנגד הכינוס בבחריין. עם זאת, אל הוועידה זומנו כמה אנשי עסקים פלסטינים, כאשר אחד מהם, אשרף ג'עברי, הגיע לבחריין וצפוי לנאום בכינוס. בדבריו לכאן חדשות הוא הדגיש כי המפגש במנאמה נושא עמו הזדמנות גדולה עבור העם הפלסטיני, שלא התממשה עד כה.

הפופולריים