ריבלין: "חובתנו לכבד את חוקי המדינה"

ריבלין: "חובתנו לכבד את חוקי המדינה"

נתניהו השתתף גם הוא בטקס האזכרה לנשיאי וראשי ממשלות ישראל ואמר: "אני שותף לאמירתך לגבי חשיבות מערכת המשפט לדמוקרטיה. החלטות בג"ץ מחייבות"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ריבלין ונתניהו בבית הנשיא
צילום: צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

נשיא המדינה ראובן ריבלין נאם היום (שני) בטקס האזכרה הממלכתי המשותף לנשיאי וראשי ממשלות ישראל שהתקיים בבית הנשיא והתייחס לביקורות הפוליטיות האחרונות במערכת המשפט. בפתח דבריו אמר ריבלין כי "חובתנו לכבד את חוקי המדינה ואת סמכויות הרשויות שלה"

נתניהו שנאם אחרי הנשיא, התייחס לנושא גם כן וציין: "אני שותף לאמירתך לגבי חשיבות מערכת המשפט לדמוקרטיה שלנו והחלטות בגץ מחייבות את כולם. לא שוכח את חשיבות בית המשפט אפילו לא לרגע".


השנה הונצחו שני נשיאים ושני ראשי ממשלה: שמעון פרס, יצחק בן-צבי לוי אשכול וגולדה מאיר. הטקס התקיים בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, ראש השב"כ נדב ארגמן, אנשי ציבור ובני משפחות המונצחים.

הנשיא פתח את דבריו בציטוט מדברי הנשיא בן-צבי בטקס הצהרת האמונים הראשונה בתולדות מדינת ישראל של שופטי ישראל, המדגישים את אמון הציבור במערכת המשפט: "המשפט הוא אחד משלושת המוסדות ועמודי התווך אשר בניין המדינה שלנו נשען עליו: הכנסת שהיא המוסד המחוקק, הממשלה, המנהלת והמבצעת והשופטים. גדולה האחריות על מניחי היסוד, באשר היסוד הוא שקובע את אופיו של הבניין כולו. ומעשי הראשונים מהווים דוגמה לאחרונים".

ריבלין התייחס לביקורות שנשמעו לאחרונה מצד אישים במערכת הפוליטית נגד מערכת המשפט וגורמי אכיפת החוק ואמר: "רשויות השלטון - הרשות המחוקקת, הרשות המבצעת, והרשות השופטת, הם אבני הבסיס, היסודות של הדמוקרטיה הישראלית. חובתנו לכבד את חוקי המדינה ואת סמכויות הרשויות שלה".

ריבלין הוסיף יש למלא חובה זו במעשים ובדיבורים: "חובה זו נמדדת גם במעשים, וגם במילים שבוחרים אזרחי ונבחרי הציבור של המדינה ומנהיגיה, בהם גם אני, לומר. מילים שראוי שייבחרו בכובד ראש ובמחשבה תחילה מתוך מחויבות לשמירה על יסודות הבניין הלאומי".

הפופולריים