נתניהו בישיבת ממשלה בגולן: "היישוב החדש ייקרא - 'רמת טראמפ'"

נתניהו: "היישוב החדש בגולן ייקרא 'רמת טראמפ'"

ראש הממשלה התייחס להכרה האמריקנית בריבונות ישראל על הגולן, ואמר כי "טראמפ קרע את השמיכה מעל מסך הצביעות. הוא עשה זאת גם בירושלים ובהסכם הגרעין עם איראן". טראמפ הגיב בטוויטר: "תודה לך נתניהו על הכבוד הגדול"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, דיוויד פרידמן וחיים רוקח במקום הקמת היישוב החדש ברמת הגולן
צילום: צילום: Matty Stern, U.S. Embassy Jerusalem

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים היום (ראשון) ישיבת ממשלה ברמת הגולן, והתייחס להכרה האמריקנית בריבונות ישראל על הגולן. ראש הממשלה הסיר, יחד עם שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן וראש המועצה גולן חיים רוקח, את הלוט משלט היישוב שיוקם באזור, וייקרא על שם נשיא ארצות הברית - "רמת טראמפ".

נתניהו אמר: "התלבטנו אם זה יהיה 'מגדל טראמפ' או 'רמת טראמפ'. אני באמת מאמין שזה רגע שייזכר לדורות. זהו צעד חשוב לעלייתו על הקרקע של היישוב רמת טראמפ. הגולן הוא ישראלי, והוא היה ויהיה חלק בלתי נפרד ממדינתנו".

עוד אמר ראש הממשלה: "טראמפ קרע את השמיכה מעל מסך הצביעות. הוא עשה זאת גם בירושלים, גם בהסכם הגרעין עם איראן וגם בעמידה מול איראן במפרץ. אם לא היינו פה, מיליציות של אירן היו פה. נמשיך לפעול נגד התבססות איראן בגבול, ובסוריה בכלל". 

השגריר פרידמן אמר: "בשם הנשיא טראמפ ובשם אזרחי ארצות הברית, אני מביע את הערכתי לנתניהו ולחברי הממשלה שנמצאים כאן היום. זה קרה מעט מאוד פעמים בעולם - רק כמה פעמים. בין היתר ב- 1945, כשכפר טרומן נקרא על שם הנשיא האמריקני".

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ התייחס להקמת היישוב "רמת טראמפ" בגולן: "תודה לך ראש הממשלה נתניהו ותודה למדינת ישראל על הכבוד הגדול". 

ב-21.03.2019 הכריז טראמפ כי "אחרי 52 שנים - הגיע הזמן שארצות הברית תכיר בריבונות הישראלית על רמת הגולן, לה חשיבות אסטרטגית וביטחונית אדירה למדינת ישראל וליציבות האזורית". לאחר ההכרזה זכה טראמפ לדברי שבח, כשרבים במערכת הפוליטית ברכו על ההכרזה, בהם נתניהו, נשיא המדינה ראובן ריבלין, שרים וחברי כנסת. 

ראש הממשלה נתניהו התקשר אז לברך את טראמפ על ההחלטה ואמר: "עשית היסטוריה", אך בעולם לא ראו מהלך זה בעין יפה, אחת המדינות המתנגדות הייתה רוסיה.אחרי רוסיה, הגיע הגינוי מסעודיה, בהודעה מטעם הממלכה נכתב כי היא הדגישה את עמדתה הקבועה בנוגע לרמת הגולן והיא ש"הגולן הוא שטח ערבי-סורי כבוש לפי החוק הבינלאומי". עוד נכתב כי ההחלטה האמריקנית היא "עבירה מפורשת על אמנת האו"ם". גם בחריין הביעה צער על החלטתו של הנשיא טראמפ. בהודעה של משרד החוץ של בחריין נאמר כי "הצעד הזה מעכב את המאמצים להגיע לשלום בר קיימא במזרח התיכון". באפריל השנה, במהלך טיול משפחתי שקיים ברמת הגולן, הצהיר נתניהו כי בכוונתו לקרוא ליישוב או לקריה באזור על שם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

טרם הישיבה שהתקיימה היום בגולן, הפגינו במקום עשרות מתושבי עכו, בגיבוי ראש העירייה שמעון לנקרי, וחברי מועצת העיר יהודים וערבים. התושבים נאבקים נגד תקנת המס החדשה שאמורה להעניק הטבת מס לתושבי העיר נהריה הסמוכה - עד פי שלושה מלתושבי עכו, בניגוד להטבת המס השיוויונית שהייתה בין הערים עד לפני שמונה חודשים.

"העיר עכו תתרוקן מנכסיה החברתיים והכלכליים, היא תחזור 30 שנה אחורה. בבחירות הבאות ביבי נתניהו כבר לא יקבל בעכו 40% ואנשים לא ישימו מח"ל בקלפי בעיניים עצומות כמו תמיד", הבטיחו המפגינים וקראו לעבר נתניהו: "ביבי הצבענו לך, אתה דפקת אותנו".

הפופולריים