יאיר גולן בהקלטה: עלייה על בריקדות נוכח המצב - אפשרות

יאיר גולן בהקלטה: עלייה על בריקדות? זה אפשרי

האלוף במיל' שעשוי להיכנס למערכת הפוליטית שוחח עם צעירים והשמיע הערכה קודרת על המצב במדינה: "אנשים שנמצאים בעמדות של שירות הציבור - לפעמים אופיים נשחת"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יאיר גולן
צילום: צילום מסך

סגן הרמטכ"ל לשעבר יאיר גולן, שהודיע באחרונה כי הוא שוקל להתמודד בבחירות, הרצה בליל שבועות בפני צעירים בהרצליה ונתן כמה רמזים לאופן שבו הוא מגבש את דמותו הפוליטית. בתחילת ההרצאה, אחרי שהקריא קטע קצר על מנהיגות שכתב יצחק שדה, הוא מגיע למסקנה הבאה: "הוא אומר (שדה), שאנשים שנמצאים בעמדות של שירות הציבור לפעמים אופיים נשחת ואז במקום לעסוק בשירות הכלל הם עוסקים בדברים אחרים, וזו פגיעה חמורה במוסר הכללי כי מניעיהם אינם נקיים. מי שיעשה השלכות לימינו אנו - על אחריותו בלבד".

לאחר מכן, הוא מדבר על סכנות ההסתה נגד קבוצות שונות בציבוריות הישראלית: "אין ספק שהיום אנחנו מזהים גם נושאים שמכרסמים בנו, פוגעים בלב ההסכמה ומאיימים על הקיום המשותף שלנו, שבמוקד שלהם זה לקחת ציבורים שלמים ולעשות להם דה-לגיטימציה חמורה עד כדי האשמתם בבגידה, ולא משנה אם האנשים האלה שירתו, נפצעו, איבדו את קרובי המשפחה שלהם, לא משנה. זה מעשה שפוגע בבסיס ההסכמה החברתית".

בהמשך השיב גולן להערה מהקהל: "אנחנו נמצאים בתקופה ששלוש הרשויות מתמסמסות ועשויה להיווצר רק רשות אחת כי היא רומסת את היתר". לכך ענה גולן: "מה שאתה מדבר עליו זה מה קורה כשיש ניסיון לא לשנות את המסגרת בצורה מדודה אלא לרסק אותה, והאם האזרחים צריכים לעלות על בריקדות. עכשיו, התשובה שלי – זו אפשרות. אני לא מעודד לזה ולא מונע את זה, זה השיח שלנו האזרחים".

אחרי כן, מגיע גולן להציע פתרונות של פיוס, ומזכיר גם את עברו כמי שמכיר עימותים: "יש לי המון ביקורת, אני מניח שיותר מכל אחד מהאנשים פה בקהל אני פיזרתי יותר מתנחלים ביהודה ושומרון. אלימות יהודית כלפי יהודים אני מכיר כנראה יותר טוב כנראה מכל אחד שיושב פה בקהל ואני אופטימי, כי אם אנחנו נידרדר כולנו נידרדר, ביחד".

לבסוף, מקדיש גולן ביקורת גם לאנשי תקשורת שעוסקים לדעתו בשיח מקטב נגד החברה הדתית והחרדית, ומתמקד בליאור שליין: "לא יודע למה ליאור שליין נתפס על העניין הזה שהוא כל הזמן מתעסק עם הדתה וכמה הדתיים חשוכים וכן הלאה וכן הלאה. כשאני שומע את זה הקרביים שלי מתכווצים, כאילו מישהו תפס אותי בבטן וסובב. אני אומר לעצמי- אידיוט, על מה אתה צוחק בדיוק, על המורשת היהודית שלנו? למה לצחוק על זה?". בהמשך הוא מוסיף: "סיפרתי לכם חוויות שלי מהחברה החרדית כדי לומר לכם דבר אחד: עם כל השוני העצום באורחות החיים וחלק מהערכים, אני חש כלפי האנשים האלה דבר אחד – הם האחים שלי".

הפופולריים