בכיר אמריקני על דברי פרידמן: "שום תוכנית לסיפוח שטחים בגדה לא נמצאת בדיונים"

בכיר אמריקני: אין תוכנית לסיפוח שטחים בגדה

בממשל האמריקני מיהרו להרגיע את הרוחות בעקבות הסערה שעוררו דברי שגריר ארה"ב בישראל. ברשות הפלסטינית תקפו את פרידמן: "שגריר ההתנחלויות". ארדן: "תפיסת עולם זו היא היחידה שאולי תביא לשינוי"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דברי שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן שפורסמו היום (שבת), בנוגע לסיפוח של חלקים מהגדה המערבית על ידי ישראל עוררו סערה גדולה בקרב הפלסטינים וגורמים בשמאל הישראלי, ובארצות הברית מיהרו להרגיע. בכיר בממשל האמריקני אמר כי "שום תוכנית של סיפוח של חלקים בגדה על ידי ישראל לא הוצגה בפנינו, ולא נמצאת בדיונים".

ברשות הפלסטינית, כאמור, יצאו נגד הדברים שאמר פרידמן בריאיון ל"ניו יורק טיימס", ותקפו את השגריר האמריקני ואת תוכנית השלום של ממשל טראמפ. דובר הממשלה הפלסטינית, איבראהים מלחם, אמר בתגובה לדברים כי הם מוכיחים שפרידמן הוא ״שגריר ההתנחלויות״, וכי אינם עולים בקנה אחד עם הקונצנזוס הבינלאומי.

בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת אמר כי "מדיניות כזאת תהיה שקולה לשותפות אמריקנית בפשעים הקולוניאליסטיים של ישראל". השר הפלסטיני האחראי על הקשר עם ישראל, חוסיין א-שיח', צייץ בתגובה לריאיון: "דבריו של השגריר פרידמן חושפים את האמת ואת הפרויקט המזימתי מאחורי עסקת המאה, ששואפת לחסל את הסוגיה הפלסטינית ולקבע את הכיבוש על ארצנו".

דובר חמאס חאזם קאסם אמר כי "יש לייצר חזית פלסטינית אחידה מול החזון האמריקני לחיסול הסוגיה הפלסטינית. על הרשות הפלסטינית לעמוד מול עסקת המאה ולהושיט יד להתנגדות בגדה המערבית".

יו״ר מרצ תמר זנדברג צייצה בטוויטר, בתגובה לריאיון ב"ניו יורק טיימס": ״כל עוד פרידמן הוא שגריר ארצות הברית לישראל ולא למדינת ההתנחלויות, עליו לדעת שסיפוח הוא אסון למדינת ישראל. השגריר לא נמצא כאן על מנת לסייע לזרוע ההתנחלויות הקיצונית והמשיחית". דברים דומים כתב בטוויטר יו"ר חד"ש-תע"ל איימן עודה: ״דיוויד פרידמן, נשיא קרן ידידי ישיבת בית אל בעבר ושגריר ארצות הברית בהווה, הנה מסר להחזיר לאיש הכתום בחדר הסגלגל - הפתרון היחיד שיבטיח ביטחון וכבוד לישראלים ולפלסטינים הוא סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית".

בתנועת "שלום עכשיו" קראו לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להדיח את השגריר מתפקידו: "השגריר פרידמן הוא סוס טרויאני בשליחות הימין המתנחלי, המחבל באינטרסים של ישראל ובסיכוי לשלום. דבריו הקיצוניים וחסרי האחריות של פרידמן, רגע לפני פרסום תוכנית השלום של הנשיא טראמפ, אינם מותירים מקום לספק - על הנשיא האמריקני, אם בכוונתו לשמש כמתווך הוגן, להורות לפרידמן לארוז את חפציו עוד הערב".

מנגד, השר וח"כ מהליכוד גלעד ארדן, שהיה היחיד מבין שרי הממשלה שהגיב היום לדברים, בירך על אמירותיו של פרידמן. "תפיסת העולם של ממשל טראמפ", צייץ ארדן בטוויטר, "שאותה ביטא השגריר פרידמן, היא היחידה שאולי תביא לשינוי ותגרום לפלסטינים להבין שחרם על ישראל ועל ארצות הברית ותמיכה בטרור ובהסתה לא יביאו אותם לשום הישג, והם אלה שבעיקר יפסידו מסרבנות השלום".

בריאיון ל"ניו יורק טיימס" אמר פרידמן כי בנסיבות מסוימות לישראל יש את הזכות להחזיק בידיה חלק מהגדה המערבית, אך סביר להניח שלא את כולה. עוד אמר פרידמן באותו ריאיון כי "הדבר האחרון שהעולם זקוק לו זה עוד מדינה פלסטינית כושלת בין ישראל לירדן". השגריר האמריקני התייחס לתוכנית השלום של ממשל טראמפ ואמר כי התוכנית נועדה לשפר את איכות חייהם של הפלסטינים, אך לא תהיה בבחינת פתרון קבע לסכסוך. הוא גם העריך שפרסומה לא יביא לאלימות פלסטינית.

הפופולריים