רה"מ הפלסטיני: הרשות עלולה לפשוט רגל בקרוב, הולך להיות קיץ חם

רה"מ הפלסטיני: הרשות עלולה לפשוט רגל בקרוב
לדברי מוחמד שתאייה, "קצינים במנגנוני הביטחון יוצאו לחופשה, אם הישראלים רוצים שהרשות הפלסטינית תקרוס, שידחפו לקריסתה. אנחנו לא נפרק את הרשות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגינים פלסטינים ברמאללה ביום האדמה, מרץ 2019
צילום: אי-פי

ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד שתאייה, מביע חשש כי הרשות הפלסטינית עלולה להגיע לפשיטת רגל בחודש הבא או בחודש שלאחריו. הוא הזהיר כי אם כך יקרה תיאלץ הרשות להוציא לחופשה קצינים במנגנוני הביטחון שלה. "זה הולך להיות קיץ חם, מכל הבחינות. אני מקווה שלא נגיע לכך", אמר בריאיון לניו יורק טיימס שפורסם הבוקר (רביעי). "אם הישראלים רוצים שהרשות הפלסטינית תקרוס, שידחפו לקריסתה. אנו לא נפרק את הרשות. אבל הם יכולים להביא לכך. במקרה כזה – אש"ף ינהל את ההצגה", אמר.

ראש הממשלה הפלסטיני הסביר כי סירובה של הרשות לקבל מישראל את כספי המסים שלה לאחר קיזוז, נועדה שלא לתת לגיטימציה לטענה כי התשלום למשפחות אסירים ושהידים מהווה תמיכה בטרור. "פוליטית אנו לא מסכימים שילדינו בכלא הם טרוריסטים, ומשפטית – הדבר עלול לחשוף אותנו לתביעות בבתי משפט בישראל ובארצות הברית", הדגיש.

הוא העריך כי המצב הפוליטי בישראל והבחירות החדשות הביאו לדחיית פתרון המשבר בין ישראל לרשות בעניין כספי המסים. "אנו עם הגב לקיר. אנו עדיין בשליטה אך אני לא יודע לומר עד מתי".

שתאייה קרא בריאיון למדינות ערב שלא לשלוח נציגים לוועידה האמריקנית בבחריין בסוף החודש, אך הוסיף כי ידוע לו שמופעל לחץ רב על מדינות אלה וחלקן לא יכולות לעמוד בו. "הוועידה הזו נולדת מתה ודבר לא ייצא ממנה", אמר.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי הרשות הפלסטינית סירבה בימים האחרונים בפעם השלישית לקבל את כספי המסים שישראל גובה בעבורה, בשל החלטת הקבינט המדיני־ביטחוני לקזז מהם את הסכום שהרשות משלמת למשפחות המחבלים ולאסירים הכלואים בישראל. בכאן רשת ב פורסם אתמול כי הרשות הפלסטינית עצרה את העברת התשלומים לחברת החשמל הישראלית, המספקת חשמל לעיריות ולמועצות המקומיות בגדה. בשלושת החודשים האחרונים תפח בשל כך החוב של הרשות הפלסטינית לחברת החשמל עוד בשלוש מאות מיליון שקלים, והוא עומד כעת על כשני מיליארד שקלים.

הפופולריים