מחלוקת הגבולות בין ישראל ללבנון: שרי הקבינט עודכנו במגעים לפשרה

המחלוקת בין ישראל ללבנון: שרי הקבינט עודכנו

עד כה הקבינט לא עודכן בנושא, שמובל על ידי לשכת ראש הממשלה ועל ידי שר האנרגיה שטייניץ. השיחות בין המדינות, בתיווך אמריקני, צפויות להתחיל בשבועות הקרובים במתקן של האו"ם
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גבול לבנון
צילום: ללא

שרי הקבינט המדיני-ביטחוני עודכנו אתמול (שלישי) בישיבתם על המגעים לפשרה בין ישראל ללבנון בעניין הסכסוך על הגבול הימי. עד כה לא קיבלו שרי הקבינט עדכון בנושא, שמובל על ידי לשכת ראש הממשלה ועל ידי שר האנרגיה יובל שטייניץ.

השר היה זה שעידכן את עוזרו של רקס טילרסון, דיוויד סאתרפילד, כי ישראל מסכימה לקיים שיחות עם לבנון בתיווך אמריקני. עם זאת, הוצבו מספר תנאים, בהם הדרישה שהדיונים יעסקו רק בסכסוך על הגבול הימי ולא בנושאים אחרים כמו בניית הגדר בגבול היבשתי בין המדינות. עוד נדרש כי המתווכת בין ישראל ללבנון תהיה ארצות הברית, ולא האו"ם.

השר שטייניץ אמר הבוקר שבמידה רבה סוכם במהלך השבועות האחרונים על משא ומתן בתיווך אמריקני שיתנהל במתקן של האו"ם, כנראה בנקורה, במטרה להגיע לפתרון המחלוקת. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב אמר שטיייניץ: "זו לא מחלוקת כזאת גדולה, המחלוקת הממוצעת היא מחלוקת של 4000 מטר צפונה או דרומה אבל במטרה להסדיר את הגבול הימי, הגבול הכלכלי הימי בין שתי המדינות, זה חשוב לנו ואפילו עוד יותר קריטי ללבנון שעדיין לא התחילה לקדוח ולחפש שדרות גז משלה. אנחנו כמובן מתקדמים הרבה יותר אבל זה חשוב גם לנו, לכן אני מקווה שהסיכומים שהגענו אליהם, המסגרת של המשא ומתן והדיאלוג יחזיקו מעמד ונוכל להתקדם לטובת שני העמים".

בשטח המחלוקת בין המדינות יש, על פי הערכות, מצבור גז ונפט משמעותי, שיכול להביא כסף רב אם אכן יימצא. בשל מצוקה כלכלית בלבנון, במדינה מעוניינים להתחיל לקדוח באזור עד סוף השנה. השיחות בין ישראל לבין לבנון, בתיווך אמריקני, צפויות להתחיל בשבועות הקרובים במתקן של האו"ם - ככל הנראה זה שבראש הנקרה.

קיומם של המגעים בין ישראל ללבנון, בניסיון לפתור את המחלוקת בנוגע לגבול הימי בין המדינות, פורסם בכאן חדשות בפברואר 2018. ישראל כבר הסכימה לפשרה שתאפשר לחצות את האזורים שבמחלוקת בים, ושבמסגרתה יימסר ללבנון שטח ימי גדול יותר מאשר לישראל - אך בביירות דחו אותה.

יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, אמר אז לסאתרפילד כי ההצעה של ארצות הברית בעניין חלוקת הגבול הימי בין ישראל ללבנון "איננה מתקבלת על הדעת". לפי בכירים ישראלים שהתבטאו בעבר בנושא, ישנו רצון לפתור את הסוגיה מצד שתי המדינות. החשש הוא שהמשך מחלוקות בנושא ישפיעו לא רק על קידוחים באזור המחלוקת אלא גם על קידוחים נוספים.

הפופולריים