מתקפה על דברי סמוטריץ' בכאן רשת ב: "רוצה לכונן תיאוקרטיה נוסח סיפורה של שפחה"

מתקפה נגד סמוטריץ': "רוצה לכונן תיאוקרטיה"

חברי כנסת מימין ומשמאל תקפו את מספר 2 באיחוד מפלגות הימין שטען כי היה רוצה ש"ישראל תחזור להתנהל כמו בימי דוד המלך". תמר זנדברג: "החזון המטורף של סמוטריץ' נחשף". יוליה מלינובסקי: "מדינת הלכה מעבר לפינה". יו"ר המפלגה רפי פרץ לא גינה את הדברים: "יש דברים שדורשים תיקון". האזינו לריאיון
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בצלאל סמוטריץ'
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מתקפה נגד הדברים מעוררים המחלוקת שאמר מספר 2 באיחוד מפלגות הימין בצלאל סמוטריץ': אחרי שטען כי אם ימונה לשר המשפטים יפעל כדי ש"נחזור למה שהיה בימי דוד המלך", פוליטיקאים משני צדי המפה הפוליטית תקפו אותו בחריפות. "זה אומר שמעכשיו כל מי שלא שומר שבת יוצא לסקילה?", תהתה חברת הכנסת יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו. יו"ר מרצ תמר זנדברג: "רוצה לכונן בישראל תאוקרטיה נוסח סיפורה של שפחה״.

האזינו לריאיון שעורר סערה בכאן רשת ב:

יו"ר איחוד מפלגות הימין, הרב רפי פרץ, לא גינה את הדברים. בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב הוא אמר כי "אני חושב שהמשפט במדינת ישראל יש בו הרבה דברים באמת נפלאים ויש בו הרבה דברים שדורשים תיקון".

עוד הוסיף פרץ כי "אני מאמין מאוד במשפט העברי, זה משפט מאוד מכבד ומאוד רחב. המשפט של התורה הוא משפט מאוד מיוחד ומאוד מאוזן ומאוד טוב, מתי שיגיע זמנו יגיע זמנו".

"כמה אירוני ששרת המשפטים היוצאת איילת שקד, שתמיד הצהירה שהיא חילונית, אמרה אתמול שאין הסבר לבחירות האלו חוץ מזה שאלוהים החליט להתערב, ושר המשפטים הנכנס סמוטריץ' רוצה להחזיר את משפט התורה", כתבה עוד מלינובסקי. "בקצב הזה אנחנו צועדים בצעדי ענק למדינת הלכה שכבר נמצאת מעבר לפינה".

״במסגרת הסרת המסכות של בחירות 2019 מועד ב, נחשף במלואו גם החזון המטורף של סמוטריץ'", אמרה זנדברג. "אין צורך לפרט מה יקרה לנשים וללהט״בים בעולם משפט תנ״כי, צריך רק להזכיר שעל פי סעיף 7א לחוק יסוד הכנסת, לכנסת יוכלו להתמודד רק מועמדים שאינם שוללים את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. ברור שלא יוכל לכהן בישראל שר משפטים שרוצה לכונן בישראל תאוקרטיה נוסח סיפורה של שפחה״.

האזינו לריאיון עם רפי פרץ בכאן רשת ב:

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מהעבודה אמרה כי "דבריו המזעזעים הם תמרור אזהרה מפני גל השמרנות השוטף אותנו מצד חלקים מן הימין. על פי חזונו של המועמד לתפקיד שר המשפטים או החינוך, תיכון כאן מדינה שבה גבר יוכל לגרש את אשתו אם אינה צנועה מספיק, העבדות והסקילה יחזרו, ייאסר משכב זכר, ורק גברים יוכלו להחזיק ברכוש". היא הוסיפה כי "העובדה שסמוטריץ' וחבריו אינם חוזי חזונות מהשוליים אלא ממלאים תפקידים רבי השפעה היא סכנה אדירה לחירות האנושית ולעידן הנאורות". 

"יצא המרצע מן השק", כתב חבר הכנסת עודד פורר מישראל ביתנו. "כעת לכולם ברור איזו ממשלה רצה נתניהו להקים כאן ועד כמה הוא נכנע במו"מ לכל דרישה של הסיעות החרדיות והחרד"ליות. ציפיתי שהליכוד יתייצב לימיננו בשמירה על מדינת ישראל כמדינה יהודית ומניעת הפיכתה למדינת הלכה, אך לצערי מצאתי את הליכוד נגרר אחרי יוזמות של כפייה דתית. המחנה הלאומי תמיד כיבד את המסורת, אך באותה מידה גם התנגד לכפייה הדתית. ישראל ביתנו נותרה המעוז האחרון של שפיות."

בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב אמר היום סמוטריץ' כי ירצה להכניס אלמנטים של המשפט העברי לתוך המשפט בישראל: "חוקי התורה עדיפים בהרבה על מדינת ההלכה שיצר כאן אהרון ברק". הוא הוסיף כי "רצונותיי בטווח הארוך זה שמדינת ישראל תתנהל על פי התורה, כך צריך להיות, זאת מדינה יהודית. מדינתו של העם היהודי תחזור להתנהל כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ושלמה המלך, על פי משפט התורה".

הפופולריים