אבו מאזן: "לאמריקנים אין מה להציע לנו בעסקת המאה"

אבו מאזן: "לארה"ב אין מה להציע בעסקת המאה"

יו"ר הרשות הפלסטינית תקף את ישראל וארה"ב: "מה עלינו לעשות במצב שבו יש מתווך אמריקני לא הגון, ונתניהו אומר שאין פתרון לסוגיה הפלסטינית"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אבו מאזן ודונלד טראמפ
צילום: צילום: פלאש 90

"אין לארצות הברית מה להציע לנו בעסקת המאה": כך אמר היום (ראשון) ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן בישיבת שרי החוץ של הליגה הערבית. אבו מאזן האשים כי ישראל הפרה את כל ההסכמים עם הרשות הפלסטינית ותקף את התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו: "הוא אינו מאמין בשלום עם הפלסטינים ותמיד אומר שאין פרטנר בצד הפלסטיני. אנחנו הושטנו יד לשלום". 

אבו מאזן טען כי העמדות הישראליות האחרונות, הכוללות סיפוח שטחים בגדה המערבית, גורמות לו לתהות:" מה עלינו להגיד לעם שלנו?". לדבריו, ישראל לא מיישמת אף החלטה בינלאומית וארצות הברית נותנת לה גיבוי מוחלט "מה עלינו לעשות במצב שבו יש מתווך אמריקני לא הגון, ונתניהו אומר שאין בשום אופן פתרון לסוגיה הפלסטינית". 

ראש הרשות הפלסטינית תיאר את פגישותיו עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ואת ההבדלים בין הנאמר בפגישות לבין המדיניות שנקט הממשל האמריקני "בפגישתנו הרביעית טראמפ לא הביע התנגדות לפתרון שתי המדינות בקווי 67'. כעבור שבועיים הנשיא הכריז פתאום על העברת השגרירות לירושלים, ובהמשך על הפסקת הזרמת הכספים לסוכנות הפליטים של האו"ם  - אונר"א". 

אתמול פורסם בחדשות השבת כי מייל שנשלח על ידי חתנו ויועצו של הנשיא טראמפ, ג'ראד קושנר בחודש ינואר- הודלף. במייל מברך קושר על היוזמה להפסיק את המימון לסוכנות האום לפליטים, אונר"א - "מטרתנו היא לא לשמור את הדברים יציבים כפי שהם כעת, אלא להפוך דברים לטובים יותר משמעותית".


אמירה נוספת שעוררה זעם בקרב בכירי הרשות הפלסטינית היא של ג'ייסון גרינבלט, שליחו למזרח התיכון של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. גרינבלט אמר בריאיון לרשת סקאי בערבית בסוף השבוע כי אין תועלת לשימוש בביטוי "פתרון שתי המדינות", משום שלדבריו, הוא מעולם לא הוביל לשלום. גרינבלט ציין כי כל צד מבין את המונח בצורה שונה. במשרד החוץ הפלסטיני הגיבו כי כל תוכנית או הצעה שלא מבוססת על פתרון שתי המדינות נידונה לכישלון.  

בסוף השבוע הודיע ג'ארד קושנר כי תוכנית השלום למזרח התיכון שגיבש הממשל תיחשף לאחר חודש הרמדאן. לפי ההערכות, הדבר יקרה בחודש יוני. התוכנית תכלול שני פרקים – מדיני וכלכלי. נאמר כי הפרק הראשון יהיה מפורט מאוד.


 

הפופולריים