מלצר: פגיעה במערכת המשפט משבשת את הדמוקרטיה

מלצר: פגיעה במערכת המשפט משבשת את הדמוקרטיה

יו"ר ועדת הבחירות בריאיון לכאן רשת ב: הכנסת היא רק אחת משלוש רשויות השלטון, מערכת המשפט היא רשות שלישית ועליה להיות עצמאית ובלתי תלויה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר ועדת הבחירות המרכזית חנן מלצר, מרץ 2019
צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

יו"ר ועדת הבחירות, שופט בית המשפט העליון חנן מלצר, הזהיר הבוקר (חמישי) מפני פגיעה ברשות השופטת ואמר כי פגיעה במערכת המשפט תהיה גם פגיעה בדמוקרטיה. "אני מקווה שהציבור והנבחרים יבינו זאת", אמר מלצר בריאיון לירון דקל ועמית סגל בכאן רשת ב. הוא הדגיש כי הכנסת, בית הנבחרים, היא רק אחת משלוש רשויות השלטון, וכי מערכת המשפט היא רשות שלישית ועליה להיות עצמאית ובלתי תלויה.

האזינו לריאיון עם מלצר בכאן רשת ב

על הביקורת כלפי ועדת הבחירות אמר: "אנחנו האמנו בשקיפות לכל אורך הדרך. זה בא לידי ביטוי בכך שפתחתי את כל הדיונים לסיקור וגם לצילום ולתמלול. אחר כך גם את התוצאות שידרנו בזמן אמת לציבור וכל אחד יכול היה לבדוק בכל רגע נתון את המצב. בסיטואציה הזו, היו טעויות סופר כאלה ואחרות... את רוב הטעויות תיקנו מיוזמתנו, אבל היה מי שבצוק המצב רצה להיבנות מהן – אבל בהחלט לכל אחד מותר להשיג". הוא הוסיף כי "בשם עיקרון השקיפות נתתי לעיין בכל החומרים שעל פי החוק צריך לתת רק לאחר שאנחנו מפרסמים את זה ברשומות ומוסרים לנשיא המדינה".

מלצר סיפר בריאיון כי הופתע במערכת הבחירות מהשפעת הרשתות החברתיות על השקיפות. "מה שקרה כאן הוא שבתחילה היתה ברשתות החברתיות פעילות אנונימית רבה וחלקה היה בהכוונת המפלגות או מימון המפלגות. אנחנו נדרשנו להתאים את החוק המיושן משנת 1959 למציאות של היום, וזה לא פשוט".

בהתייחס לחיקוי של אמנון אברמוביץ' בסרטון הליכוד אמר יו"ר ועדת הבחירות כי "יש הוראה מפורשת בחוק שאומרת שאסור להשתמש בשמו ובדמותו של חלל צה"ל או נכה צה"ל שלא בהסכמה. זו עוד מגבלה שיש לי, אני לא יכול ליזום הליך... במקרה של אמנון אברמוביץ' זה מאוד חרה לי אבל אני לא יכול ליזום את ההליך ולא הייתה עתירה. אחת ההמלצות שלי היא שתהיה לי יחידת אכיפה קטנה ואז אוכל להורות להסיר את זה. במקרה הזה הסתדר בגלל הלחץ הציבורי.

עוד אמר מלצר כי "הבחירות זה חג לדמוקרטיה כי בוחרים את הכנסת והכנסת היא גם הרשות המכוננת וגם הרשות המחוקקת, אבל היא אחת משלוש הרשויות. באותה מידה, בית המשפט העליון וכל מערכת בתי המשפט היא רשות שלישית שצריכה להיות עצמאית ובלתי תלויה ומי שרוצה לפגוע בה לא מבין שהוא פוגע בדמוקרטיה בדיוק כפי שהיה מישהו פוגע בדמוקרטיה אם היה משבש את הליך הבחירות".

הפופולריים