כספים שנעלמו וחשבוניות כפולות: ההתנהלות הבעייתית של סמנכ"ל הביטחון במשרד רה"מ

פיטוריו של אחד מהאנשים החזקים במשרד רה"מ
אחרי שהיועמ"ש של משרד האוצר המליץ לפטר את אחד האנשים החזקים במשרד רה"מ ומקורבה של משפחת נתניהו, אלון חלווה - נחשף הדוח שמצביע על ההתנהלות שהובילה למהלך
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אלון חלווה
צילום: אלון חלווה

דוח הבדיקה המקיפה שערך משרד האוצר בעניין אגף הביטחון במשרד ראש הממשלה והעומד בראשו אלון חלווה, מצביע על התנהלות כספית בעייתית. כך נחשף היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.

היועץ המשפטי של משרד האוצר והמוסמך על הבדיקה, אסי מסינג, כתב בדוח: "האגף בראשות חליווה חייב את משרד ראש הממשלה בסכום חריג ביותר בהיקף של 23.5 מיליון שקלים, בחריגה מאישור ועדת המכרזים וללא אישורה, ללא התקשרות מאושרת כדין ובחריגה מהרשאות החתימה שהוקנו לו".

אלון חלווה, שנחשב מקורב למשפחתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, פוטר על ידי מנכ"לית משרד ראש הממשלה בתקופת לפיד. פיטוריו הוקפאו בידי פרופסור הרשקוביץ, נציב שירות המדינה, ובהתערבות מקורבי נתניהו, והועברו לבדיקת היועץ המשפטי של משרד האוצר.

בראש הסיבות לפיטוריו של חלווה עמדה התנהלותו הכלכלית הבעייתית, אבל גם התנהלותו המקצועית בפרשת עבודות אבטחת מעונו הפרטי של ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט. חלווה הואשם שאישר את העבודות ללא הליך סדור דרך הוועדה למתקנים ביטחוניים. הדוח של האוצר מאשש את הטענה: "חלווה הציג מצג שווא כלפי גורמי המשרד, לפיו נעשתה פנייה ראשונה לוועדה למתקנים ביטחוניים והטעה אותם לחשוב שנושא קבלת ההיתר מהוועדה מטופל על ידו".

בנוגע להתנהלות הכלכלית של חלווה, תיאר היועץ המשפטי של משרד האוצר "תמונה מדאיגה" של העבודה באגף. לפי הדוח, האגף הביטחוני בראשות חלווה התנהל "בצורה רשלנית, דבר שהביא לכך שהמשרד שילם תשלומי עתק, קיבל מערכות באיכות ובשווי פחותים משמעותית ממה שהוזמן".

לפי הבדיקה, שנעשתה בשיתוף אגף החשב הכללי במשרד האוצר, הליקויים שנמצאו הם לא עניין חד פעמי. "בכל הפרויקטים שנדגמו נמצאו תשלומים שבוצעו בניגוד לדרישות המכרז והסכם ההתקשרות", כתב עורך הדין מסינג. "במספר מקרים שולמו לספקי הציוד לאירועים חשבוניות כפולות - בשל כשל במעקב ובניהול החשבוניות", הוסיף.

חלווה אמר להגנתו שהוא פוטר על ידי המנכ"לית נעמה שולץ בשל נקמה פוליטית. הדוח מפריך את הטענה הזו, וקובע כי הפיטורים נעשו בצורה מקצועית וכי הם מגובים בראיות. בשורה התחתונה קובע היועץ המשפטי של משרד האוצר: "ביטול החלטת הפיטורים תהיה בלתי סבירה באופן קיצוני". מעורכת הדין אילה הוניגמן, שמייצגת את חלווה, נמסר: "אנחנו תמהים שהדוח של עורך הדין מסינג הגיע לידי התקשורת ולא לידינו. נגיב לדברים בצורה עניינית במקומות המתאימים".

הפופולריים