קריאה בקרב הדרוזים להחרים פוליטיקאים שקידמו את חוק הלאום

"להחרים פוליטיקאים שקידמו את חוק הלאום"
ביישובים הדרוזיים, וברשתות החברתיות, קוראים למנהיגי העדה לא לאפשר לפוליטיקאים שפעלו לקידום חוק הלאום לשאת דברים באירוע המרכזי של חג הנביא שועייב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגינים מהעדה הדרוזית נגד חוק הלאום
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

לקראת חג הנביא שועייב (יתרו) של העדה הדרוזית, שיחול ביום חמישי הקרוב, ברשתות החברתיות וביישובים הדרוזיים מופצת קריאה להחרים פוליטיקאים שהיו שותפים בקידומו של חוק הלאום, ומתכננים לבוא לברך את העדה. יוזמי הקריאה מפצירים בהנהגה הדתית של העדה לא לאפשר לפוליטיקאים לשאת דברים באירוע המרכזי, שצפוי להתקיים בחיטין שבגליל התחתון.

כמאל עדוואן, העורך הראשי של אתר החדשות "הונא", אמר היום (שני) לכאן חדשות כי על ההנהגה הדתית של הדרוזים מופעל לחץ כבד. לדבריו, השיח ברשתות החברתיות מתמקד בשאלה אם יש מקום לכבד את מי שפעלו להדיר את הדרוזים מהחברה הישראלית, בין השאר באמצעות חוק הלאום.

נוסף על השיח הסוער בעניין חוק הלאום והחג ביום חמישי, ביישובים הדרוזים מוטרדים גם מדגל העדה ועליו מגן דוד, שהוצב בקבר נבי שועייב ועורר מחאה גדולה. ככל הידוע, הדגל הוצב בהסכמתו ובידיעתו של מנהיג העדה, שייח' מוואפק טריף. כמאל עדוואן הסביר כי הצבת הדגל נתפסת כניסיון לעשות פוליטיזיציה של הדת הדרוזית, בתקופה רגישה ביחסים שבין העדה למדינה על רקע חוק הלאום.

באוגוסט האחרון ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם ראשי העדה הדרוזית על מתווה הפשרה בעקבות חוק הלאום, אך סיים אותה מוקדם מהצפוי ובאופן מפתיע. בלשכת נתניהו טענו אז כי אחד מנציגי הדרוזים למשא ומתן, תת-אלוף במילואים אמל אסעד, התפרץ לעבר ראש הממשלה ומנהיגה הרוחני של העדה, השייח מוואפק טריף - אולם הוא מכחיש זאת. נתניהו מצידו אמר שלא יקבל פגיעה בכבוד ראש ממשלת ישראל ובכבודה של המדינה.

במטה המאבק בחוק הלאום התייחסו לפגישה ואמרו כי "מה שראש הממשלה ניסה לעשות היום הוא ניסיון נואש ולא מוצלח להפריד בין אנשי ההנהגה הדרוזית, על מנת לפרק את העצרת במוצאי שבת". הם הוסיפו כי נתניהו ביקש לשבת עם השייח' מוואפק טריף וראשי הרשויות בנפרד, ללא אסעד והקצינים הדרוזים המנהיגים את המחאה, אולם חברי ההנהגה, כולל השייח', לא הסכימו להפרדה ויצאו כולם מן החדר.

הפופולריים