עבר בקריאה טרומית: 65 ח"כים הצביעו בעד פיזור הכנסת

הכנסת אישרה בקריאה טרומית את פיזורה
43 התנגדו לחוק, ושישה נמנעו. מיקי זוהר אמר כי "כולנו תקווה שליברמן יתעשת ויגיע להסכמות עם הליכוד". ההצבעה החשובה על פיזור הכנסת תהיה ביום רביעי, כשהחוק יעלה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

הצעת החוק של מיקי זוהר לפיזור הכנסת עברה היום (שני) ברוב של 65 ח"כים בקריאה טרומית, זאת על רקע הקשיים בהרכבת הממשלה. במקביל נפגש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, במטרה לגשר על הפערים שמונעים את הקמת ממשלה.

ח"כ מיקי זוהר, אמר במליאה כי "הציבור בבית הוא ציבור חכם והוא יודע שאנחנו עלולים להיגרר לתהליך של בחירות שיעלה מיליארדי שקלים בלי שום סיבה אמיתית. אנחנו מתחילים היום בצער רב את קידום החקיקה אבל לא נשלים אותה לפני יום רביעי בחצות".

עוד אמר זוהר כי "כולנו תקווה שליברמן יתעשת ויגיע להסכמות עם הליכוד ושנוכל סוף סוף להקים את הממשלה הזאת שהציבור מצפה מאיתנו להקים. אני מציע להצביע בעד החוק". השר זאב אלקין אמר כי "רצוננו שיתקיים כאן רצון הבוחר ושתקום הממשלה של המחנה הלאומי. יש עוד זמן - אפשר עוד להגיע לפתרון. אני מקווה שהליך החקיקה שאנחנו עוסקים בו כרגע - לא נזדקק לו". 

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר במליאה כי "יש דבר אחד שפחות מזכירים אותו והוא האמת האמיתית עצמה - זה הכל כדי לבנות מבצר משפטי למי שלא נוכח כרגע. ברור לכולם שעל פי רוח החוק מהרגע שמוצה התהליך אפשר להעביר את המושכות למישהו אחר. אני מציע לנתניהו לזכור את אלה שלא בחרו בו והם בכל זאת נמצאים פה. לכן אנחנו מתנגדים לפיזור הכנסת ה-21".

ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן אליו הבוקר את ראשי סיעות הקואליציה. במהלך השיחות נתניהו הפציר בשותפיו לתמוך בהצבעה לפיזור הכנסת כדי לשדר חזית אחת ואיום ממשי מול יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. קודם לכן אישרה הוועדה המסדרת פטור מחובת הנחה להצעת החוק לפיזור הכנסת. 12 חברי כנסת תמכו בהצעה ותשעה התנגדו.

ליברמן עצמו אמר בצהריים כי סיעתו תתמוך בפיזור הכנסת, וכי לא תהיה פרטנר לממשלת הלכה. "בליכוד מנסים לייצר נרטיב של נקמה אישית. העמדה שלנו עקרונית, חזרנו עליה שוב ושוב". ליברמן, שדיבר בישיבת סיעתו, אמר על המגעים הקואליציוניים: "כל בר דעת מבין שמדובר בעמדה עקרונית. הכי פוחדים בליכוד שעם ישראל יבין זאת". הוא הוסיף כי "הבחירות הן דבר מיותר לחלוטין, מי שאשם זה רק הליכוד". עם זאת, הוא הבהיר כי אינו מתנגד לפגישה עם ראש הממשלה.

מהליכוד נמסר בתגובה לדברי יו"ר ישראל ביתנו: "ראשי כל הסיעות הממליצות מודיעים שברגע שליברמן יחתום על הסכם קואליציוני, יושלמו ההסכמים הקואליציוניים עם כל יתר המפלגות - על סמך ההבנות שכבר הושגו. אנחנו מזמינים את ליברמן להצטרף עוד היום ולא לתת את ידו להפלת ממשלת ימין".

באופוזיציה צפויים להתנגד להצעה לפיזור הכנסת, ויו"ר כחול לבן בני גנץ אמר כי מפלגתו תצביע נגד, וכי יש לתת לו את המנדט להרכיב את הממשלה הבאה."אזרחי ישראל לא יקבלו את הניסיון לגנוב מהם את הדמוקרטיה", אמר בישיבת סיעתו בכנסת. "אם היה מנהיג אחר, אפשר היה להקים ממשלה כהרף עין. סיעתנו תתנגד לפיזור הכנסת אם תובא להצבעה". 

כך או כך, ההצבעה החשובה על פיזור הכנסת תהיה ביום רביעי, כשהחוק יעלה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. בקריאה השלישית נדרשת תמיכה של 61 חברי כנסת, כאשר חברים מסוימים בליכוד וגם באיחוד מפלגות הימין שוקלים לא להצביע בעד החוק בקריאה השלישית כי הם מתנגדים להליכה לבחירות נוספות. אם גם באופוזיציה יחליטו כאיש אחד שלא לתמוך בפיזור הכנסת בקריאה השלישית, מספיק שכמה ח"כים בודדים מהקואליציה ייעדרו מההצבעה כדי שהחוק לא יעבור והפיזור יטורפד.

הפופולריים