השגריר פרידמן: "לישראל יש זכות להחזיק בידיה חלק מהגדה המערבית"

פרידמן: "לישראל יש זכות להחזיק בחלק מהגדה"
בריאיון ל"ניו יורק טיימס", אמר שגריר ארה"ב בישראל כי סביר שישראל לא תחזיק בכל יהודה ושומרון, אך "הדבר האחרון שהעולם זקוק לו זה עוד מדינה פלסטינית כושלת בין ישראל לירדן". הפלסטינים בתגובה: "הדברים חושפים את האמת מאחורי עסקת המאה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דיוויד פרידמן
צילום: צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש 90

ֻשגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, אומר כי בנסיבות מסוימות לישראל יש את הזכות להחזיק בידיה חלק מהגדה המערבית, אך סביר להניח שלא את כולה. את הדברים אמר פרידמן בריאיון לעיתון "ניו יורק טיימס" שפורסם היום (שבת).

עוד אמר פרידמן באותו ריאיון כי "הדבר האחרון שהעולם זקוק לו זה עוד מדינה פלסטינית כושלת בין ישראל לירדן". השגריר האמריקני התייחס לתוכנית השלום של ממשל טראמפ ואמר כי התוכנית נועדה לשפר את איכות חייהם של הפלסטינים, אך לא תהיה בבחינת פתרון קבע לסכסוך. הוא גם העריך שפרסומה לא יביא לאלימות פלסטינית.

בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת הגיב על דברי פרידמן, ואמר כי "מדיניות כזאת תהיה שקולה לשותפות אמריקנית בפשעים הקולוניאליסטיים של ישראל". השר הפלסטיני האחראי על הקשר עם ישראל, חוסיין א-שיח', צייץ בתגובה לריאיון: "דבריו של השגריר פרידמן חושפים את האמת ואת הפרויקט המזימתי מאחורי עסקת המאה, ששואפת לחסל את הסוגיה הפלסטינית ולקבע את הכיבוש על ארצנו".

גם בישראל נשמעה ביקורת נגד דברי השגריר האמריקני. יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג אמרה כי ״כל עוד פרידמן הוא שגריר ארצות הברית לישראל ולא למדינת ההתנחלויות, עליו לדעת שסיפוח הוא אסון למדינת ישראל. השגריר לא נמצא כאן על מנת לסייע לזרוע ההתנחלויות הקיצונית והמשיחית, שפועלת כדי לסכל כל אפשרות לחיים של שלום וביטחון וללא כיבוש. שלום הוא האינטרס של ישראלים ופלסטינים שחיים כאן, גם אם הממשל האמריקני החליט לשרת את הימין הקיצוני בלבד״.

בתנועת "שלום עכשיו" קראו לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להדיח את פרידמן מתפקידו: "השגריר פרידמן הוא סוס טרויאני בשליחות הימין המתנחלי, המחבל באינטרסים של ישראל ובסיכוי לשלום. דבריו הקיצוניים וחסרי האחריות של פרידמן, רגע לפני פרסום תוכנית השלום של הנשיא טראמפ, אינם מותירים מקום לספק - על הנשיא האמריקני, אם בכוונתו לשמש כמתווך הוגן, להורות לפרידמן לארוז את חפציו עוד הערב".

ביום חמישי האחרון השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, האשים בחשבון הטוויטר שלו את הרשות הפלסטינית בקריסתה. הוא טען כי ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד שתאייה טועה בנוגע למצבה הכלכלי של הרשות. לדבריו, "הרשות הפלסטינית גרמה למצב זה".

"הגיע הזמן שהרשות תנקוט צעדים ותיקח עליה אחריות לבני עמה ולכלכלה", צייץ גרינבלט. "הרשות הפלסטינית לא יכולה להאשים את ארצות הברית ואת כל השאר במצב אותו היא עצמה גרמה".

בריאיון שפורסם בשבוע שעבר ב"ניו יורק טיימס", הביע שתאייה חשש כי הרשות הפלסטינית עלולה להגיע לפשיטת רגל בחודש הבא או בחודש שלאחריו. "זה הולך להיות קיץ חם, מכל הבחינות. אני מקווה שלא נגיע לכך" אמר שתאייה. "אם הישראלים רוצים שהרשות הפלסטינית תקרוס, שידחפו לקריסתה. אנו לא נפרק את הרשות. אבל הם יכולים להביא לכך. במקרה כזה – אש"ף ינהל את ההצגה".

הפופולריים