דרמה במרצ: ניצן הורוביץ הביס את תמר זנדברג בבחירות ליו"ר המפלגה

דרמה במרצ: ניצן הורוביץ הביס את תמר זנדברג
בנאומו אמר היו"ר הנבחר: "מפלגת האנשים החופשיים מרימה את הראש והולכת לניצחון. כחול לבן הם בועת סבון". במפלגתו של גנץ לא נשארו חייבים והגיבו "התנשאות כלפי למעלה ממיליון ישראלים שהצביעו לנו לפני חודשיים וחצי אינה מתכון להצלחה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

ועידת מרצ בחרה היום (חמישי) בח"כ לשעבר ניצן הורוביץ לתפקיד יו"ר המפלגה. ח"כ תמר זנדברג הודחה לאחר שנה בתפקיד. הורוביץ גבר על זנדברג כש-458 מהקולות הלכו אליו, בעוד 388 הצביעו לזנדברג. הורוביץ אמר לאחר ההודעה על בחירתו כי "מפלגת האנשים החופשיים מרימה את הראש והולכת לניצחון בספטמבר. תמר ניהלה קמפיין ראוי ואידאולוגי עד השניה האחרונה. אני מצפה לשתף פעולה עם כולם, גם עם מי שלא תמך בי במירוץ".


"אני עומד כאן בפניכם בענווה. בהכרה של הזכות הגדולה שניתנה לי לעמוד בראש התנועה שהייתה לי לבית. בראש תנועת השמאל של ישראל. למרצ יש דר ברורה וישרה של הומניזם, של אהבת האדם, של אמונה בשוויון ובחופש", אמר הורוביץ בנאומו. "זאת הדרך שאני צועד בה כל חיי ובה אני ממשיך לצעוד, אבל דרך החיים שלנו נמצאת תחת מתקפה. לכן מרצ תילחם על החופש שלנו, של כולנו".

"כחול-לבן הם כמפלגת אופוזיציה ראשית אמורים לאתגר את הממשלה, אבל זו בועת סבון. 35 מנדטים חסרי מעש וחסרי תוחלת. מרצ, לעומתם, היא מפלגה אמיתית, לא קומבינה של ערב בחירות".

על ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר יו"ר מרצ הנבחר כי הוא "מנהל את המדינה מעמדה של חשוד בפלילים וכדי למלט את עצמו מהכלא עושה עסקאות של שוחד פוליטי ומפקיר את עתידנו".

הורוביץ פרש לפני חמש שנים מהפוליטיקה, לפני כן הוא היה עיתונאי, ואחר כך כיהן כח"כ מטעם מרצ במשך שתי קדנציות. בכהונותיו היה חבר בוועדת החוץ והביטחון, בוועדת הפנים והגנת הסביבה, ובוועדת המדע והטכנולוגיה. 

תמר זנדברג אמרה לאחר פרסום התוצאות כי "זה לא נחמד להפסיד, אבל מי שלא מפסיד גם לא מנצח. מאחלת הצלחה לניצן. מרצ בשבילנו יותר גדולה מבן אדם אחד - זה השמאל של ישראל. אני כאן בשביל העתיד של המדינה שלי ולא הולכת לשום מקום".


הורוביץ תקף גם  את ח"כ אביגדור ליברמן ואמר כי "פתאום הוא גילה את הכפייה הדתית - האיש שלא החמיץ שום הזדמנות להתנגד לנישואים אזרחיים, לתחבורה ציבורית בשבת ולזכויות הלהט"ב, מי שקידם את חוקי הנאמנות נגד הערבים ונגד השמאלנים - הוא ישמור עלינו עכשיו?".

בכחול לבן הגיבו על אמירתו של ניצן הורוביץ בנאום הניצחון: "אנחנו בהחלט הגורם היחיד שיכול לנקות את הפוליטיקה הישראלית ולהביא להחלפת שלטון נתניהו. התנשאות כלפי למעלה ממיליון ישראלים שהצביעו לכחול לבן לפני חודשיים וחצי אינה מתכון להצלחה".

יו"ר מרצ לשעבר, יוסי ביליין, הגיב בריאיון לרומי נוימרק בחדשות הלילה לבחירת הורוביץ ליו"ר המפלגה: "אני חושב שהייתה טעות להדיח את זנדברג. היא הצילה את מרצ בבחירות האחרונות. הכיוון שלה היה נכון".

חברת הכנסת שלי יחימוביץ ברכה את ניצן הורוביץ על בחירתו: ״ניצן הוא אדם ראוי ביותר, ואני בטוחה שיהיה יו״ר מוצלח ואהוד. שיתוף פעולה בין העבודה ומרצ נראה כעת ראלי מבעבר. בהצלחה ניצן ידידי".

ח״כ עמיר פרץ גם ברך את היו"ר החדש ואמר: ״ברכות לחברי ניצן הורוביץ. מרצ היא מפלגה חשובה לדמוקרטיה הישראלית. אני מאמין שהיו״ר הנבחר יתרום להצלחת המחנה הדמוקרטי בישראל במאבק המשותף שלנו למען הצדק החברתי, השלום והשוויון ובעבודה המשותפת שלנו להחלפת נתניהו״.

ח״כ יעל גרמן על בחירתו הגיבה לנאום הורוביץ ואמר כי "ברכות על בחירתך כיו"ר מרצ. חבל על ההשמצות והפגיעה בכחול לבן. גם אתה יודע שרק כחול לבן יכולה להחליף את השלטון, וזו גם מטרתך".

ח״כ אילן גילאון אמר בתגובה לבחירתו של הורביץ: ״קודם כל אני רוצה להודות לחברתי ח״כ תמר זנדברג, שותפה חשובה ובכירה לדרך. ברכותיי לחברי ניצן הורביץ, על הניצחון המרגש. אני מאמין שמרצ בהובלתך תביא אותנו למחוזות חדשים ומשפיעים, ומצפה לשרת לצידך בכנסת ה-22, עם מרצ ושמאל ערכיים, גדולים וחזקים".

חברת הכנסת זנדברג אמרה הבוקר לאריה גולן ברשת ב, שבחירה בהורוביץ תעביר מסר שגוי: "מרצ חייבת להמשיך בדרך שהתחלנו בהצגת שמאל גאה וברור, לא לשדר מסר של הדחת הנהגה חודשיים לפני בחירות"- דברי זנדברג. "ניצן הורוביץ הוא חבר כנסת מצוין, הוא תוספת מצוינת לרשימה. אבל אני חושבת שמרצ חייבת להמשיך בדרך שהתחלנו בהצגת שמאל גאה וברור עם שותפות יהודית – ערבית. לא לשדר מסר של הדחת הנהגה חודשיים לפני בחירות". 

הפופולריים