בנט ושקד באולטימטום לאיחוד מפלגות הימין: שקד בראש, או ריצה ברשימות נפרדות

התנאי של בנט ושקד לאיחוד בימין: שקד בראש
באיחוד מפלגות הימין טוענים כי בנט ושקד דורשים גם שאנשי הימין החדש ישולבו ברשימה המאוחדת בצורת "ריצ'רץ'". שקד ובנט מכחישים שהציבו אולטימטום, אך מודים כי קיימים פערים בין הצדדים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נפתלי בנט ואיילת שקד
צילום: צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

בעקבות פגישתם של יו"ר הימין החדש נפתלי בנט ושרת המשפטים לשעבר איילת שקד אמש (שבת), באיחוד מפלגות הימין טוענים כי השניים העבירו להם מעין אולטימטום. לפי הטענות באיחוד מפלגות הימין, בנט ושקד אמרו כי ירוצו לבד במסגרת הימין החדש - אם לא תקבל שקד את המקום הראשון ברשימה המאוחדת, ואם לא ישובצו בה אנשי הימין החדש במתכונת "ריצ'רץ'".

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

בנט ושקד מכחישים שהציבו אולטימטום, אך מודים שיש פערים גדולים מאוד בין הצדדים. כך או כך, בשלב זה אין הסכמה על התנאים לאיחוד, ואפשרות של ריצה נפרדת עדיין נמצאת על הפרק. 

האזינו לריאיון עם אלי בן דהן בכאן רשת ב

גורם המעורב בפרטי הפגישה אמש, אמר כי בנט דחק בשקד ללכת בכיוון של ימין ליברלי הכולל את מצביעי ימין חדש, פייגלין, כחלון ומאוכזבי נתניהו. בנט משוכנע כי ציבור זה עשוי להביא להם שישה עד שבעה מושבים בכנסת הבאה. שקד, מצידה, דרשה מבנט להתאחד עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי והביעה חשש שגם הפעם, בהתמודדות של מפלגת הימין חדש, הם לא יעברו את אחוז החסימה.

באיחוד מפלגות הימין משמיעים קולות בעד החיבור עם בנט ושקד, למרות שהשניים עזבו את המפלגה לפני מערכת הבחירות הקודמת, אך בכל הנוגע לאפשרות ששקד תעמוד בראש - העמדות לא ברורות. ח"כ מוטי יוגב אמר הבוקר בריאיון לתוכנית הבוקר הזה עם אריה גולן בכאן רשת ב: "אני קורא לכולנו שנחזור ונשב יחדיו מתוך ענווה, מתוך כנות ואיזונים בין המפלגות, ונחבר יחד את הרשימה שתביא את מירב התמיכה הציבורית".

יוגב גם מתח ביקורת מרומזת נגד בנט, והקולות בעד ריצה בשתי רשימות נפרדות: "אני חושב שיש בזה חוסר אחריות. המחלוקת הזאת לא הגבירה את כוחנו, הפוך מכך. התוצאות של הבחירות האחרונות הן איבוד של כרבע מיליון קולות בימין והקטנת כוח השפעתנו בציבוריות ובפוליטיקה הישראלית, על זה צריך לחזור?".


על זהות האדם שיעמוד בראש הרשימה מאוחדת, אמר יוגב: "אני חושב שבראש הרשימה הציונית–דתית צריך לעמוד אדם ציוני–דתי. בחרנו בשר החינוך הרב רפי פרץ לראשות הבית היהודי והסיעה המשותפת עם האיחוד הלאומי, איילת שקד מוערכת מאוד בעיניי, לא רק בעיניי, ואת המיקומים צריך לסגור בחדרי החדרים ולא בתקשורת".

מנגד, סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן אמר בריאיון לקלמן-ליברמן עם קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב: "אני כבר אמרתי - צריך לעשות סקר, ומי שמביא יותר מנדטים צריך לעמוד בראש הרשימה המאוחדת. האיחוד הזה איננו של הציונות הדתית בלבד".

הפופולריים