הקרב על תקציב המדינה

הליכוד ויהדות התורה סיכמו: מענק של כ-250 מיליון לאברכים

הליכוד ויהדות התורה סיכמו: מענק של כ-250 מיליון לאברכים

הסכום, שכולל קצבה של 2,000 שקלים לכל אברך, יילקח מתוך הכספים הקואליציוניים. גורם בדגל התורה תוקף את אגודת ישראל על ההסכם: "גולדקנופף הוליך שולל את הציבור החרדי"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תמונה מעוצבת לידיעת תקציב 2023 - ביבי, סמוטריץ, בן גביר, דרעי, מאיר פרוש, ויצחק גולדקנופף
צילום: פלאש 90

ברקע הדיון הבוקר (שני) במליאת הכנסת על תקציב המדינה וחוק ההסדרים, בחנו בלשכת נתניהו מהלך שיפתור את המשבר מול החרדים, וסיכמו מול יהדות התורה על העברת מענק חד-פעמי לאברכים בסכום של עד 250 מיליון שקלים ש"יפצה" על השחיקה בקצבה. בתמורה, אגודת ישראל תיאלץ לוותר על דרישה לתקצוב רטרו מלא עבור כל המוסדות.

מהליכוד נמסר כי הסכום יהיה חלק מהכספים הקואליציוניים ולא "יפרוץ" את מסגרת התקציב הנוכחי. לדברי גורם בקואליציה, ההסכם עם החרדים הוא מסר ליו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר כי לא תהיה חריגה של שקל מהתקציב.

גורם בדגל התורה תקף את אנשי אגודת ישראל על הסיכום שהושג עם הליכוד ואמר: "לא הביאו שקל חדש. התנהלותם תביא ביקורת מיותרת על הציבור החרדי ועלולה לפגוע בהמשך במערכת החינוך החרדית. גולדקנופף הוליך שולל את הציבור החרדי כולו".

 

נוסח ההסכם

על פי הסיכום, כל אברך יקבל סכום של עד 2,500 שקלים שאמור לפצות על השחיקה בקצבת האברך - הסכום הכולל של המהלך יגיע לעד 250 מיליון שקלים. באוצר טוענים שהסיכום הוא שהסכום הזה יגיע מתוך הכספים שכבר הוקצו לתוספת לתקציב הישיבות, וכי לא מדובר בכסף חדש שמגיע מחוץ לתקציב. בנוסף, סוכם כי העניין סוגר את כל תביעות המפלגות החרדיות. הדיון בכנסת הוא לקראת ההצבעות על התקציב וחוק ההסדרים שיתקיימו מחר בערב.

יו"ר ועדת הכספים משה גפני אמר במליאה: בבחירות האחרונות לא הייתה מילה נגד החרדים. אמרו שאני שמאלני ונפגש עם לפיד וגנץ וקיוו שנלך עם השמאל. אם היינו הולכים איתם היינו רואים כתבות מדוע חייבים בישראל לומדי תורה. איך אומרים שרוצים שתהיה דמוקרטיה? אנחנו חיים בדיקטטורה. אני צריך לעשות מה שכתב "הארץ" אומר.

כמו כן, בזמן דבריו במליאה התייחס גפני גם לסערת גלית גוטמן ותקף את המגישה: "שתתבייש לה, אני לא יודע אפילו מי זאת". גפני התייחס גם לחינוך החרדי וסוגיית התקציב, והזכיר את הזמרת נועה קירל: "נכון, הבת שלי שדיברתי עליה לא למדה על נועה קירל, אז מה בגלל זה לא מגיע תקציב?", והוסיף: הייתי גם תורם לה קצת בגדים שיהיו לה".

התקציב נמצא בלב המחלוקת מאז השבוע שעבר, כשהמשרד שנמצא במוקד הוא משרד הנגב והגליל, בראשות השר יצחק וסרלאוף מעוצמה יהודית. השר דורש להעלות את תקציבו ולהשוות אותו לתקציב משרד ההתיישבות והמשימות הלאומיות של השר אורית סטרוק. עקב המחלוקת, מצויים השרים בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר בנתק. יו"ר עוצמה יהודית אמר בשבוע שעבר לרה"מ נתניהו: "בזמנו אמרתי לך שסמוטריץ' יעשה לי בעיות כשמינית אותו לשר אוצר ואמרת לי שתהיה שם בשבילי. דורש לוסרלאוף את מה שהמשרד של סטרוק קיבל".

 

השתתפו בהכנת הידיעה: מיכאל שמש, ליאל קייזר, עקיבא ווייס, יערה שפירא וזאב קם

הפופולריים