כפי שפורסם בכאן חדשות: הממשלה אישרה "פטור מגיוס" לצעירים חרדים - עד לחקיקה בנושא

הממשלה אישרה "פטור מגיוס" לצעירים חרדים - עד לחקיקה
הממשלה אישרה שצה"ל לא יאכוף חובת גיוס על צעירים חרדים, עד לאישור החקיקה הממשלתית שתגיע לכנסת במושב החורף • ליברמן: "עוד תחנה בדרך לחוק ההשתמטות במקום חוק גיוס לכולם"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חרדים סמוך ללשכת הגיוס בירושלים
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הממשלה אישרה היום (ראשון) את ההחלטה שתאפשר לשר הביטחון יואב גלנט להורות לצבא לא לאכוף חובת גיוס על צעירים חרדים. זאת יתאפשר עד לאישור החקיקה הממשלתית בנושא שתגיע לכנסת במושב החורף.

לפני שבועיים פורסם ב"כאן חדשות" כי ראש הממשלה בנימין נתניהו קידם "פטור מגיוס בהחלטת ממשלה". הממשלה תאשר בקרוב את מתווה הגיוס המלא בניסיון למנוע עימותים בכנסת ובציבור.

נתניהו לא רצה "להצית" מחדש את המחאה, ולכן הממשלה תאשר את הורדת הפטור וחוק הגיוס החדש יחד עם חוק הוקרת השירות של גלנט. במקביל תוגש פנייה לבג"צ לדחיית החקיקה והכנסת תדון בנושא רק בחורף.

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, חבר הכנסת אביגדור ליברמן, כתב בחשבון הטוויטר שלו: ‏"ההחלטה שאישרה הממשלה לפני זמן קצר היא עוד תחנה בדרך לחוק ההשתמטות במקום חוק גיוס לכולם. בלי שוויון מלא בנטל גם בכלכלה וגם בביטחון, לא תהיה לנו מדינה".

המתווה המסתמן לחוק הגיוס החדש כולל את הורדת גיל הפטור לחרדים לגיל 23, כך שיוכלו להיכנס מוקדם יותר למעגל העבודה. התוכנית כוללת גם שינוי במשך השירות של חיילי צה"ל, כך שחיילים בתפקידים עורפיים ומנהלה ישתחררו מוקדם יותר, ולוחמים או כאלה שמשרתים בתפקידים חיוניים, ישרתו פרק זמן ארוך יותר ובחודשי השירות האחרונים שלהם ישתכרו בכ-6,000 שקלים.

חוק ההוקרה למשרתים בשירות המילואים עוסק בהטבות עם הנחות בחשמל, ארנונה, קייטנות לילדים והטבות במסגרת מועדון ב"הצדעה". משרד הביטחון גיבש תוכנית בסכום של 200 מיליון שקלים בשנה. ההטבות החדשות יינתנו למי שעושה שירות מילואים פעיל: יותר מ-20 ימי מילואים במשך שלוש שנים או 14 ימים בשנה.

 

הפופולריים