נתניהו לרשת הרדיו האמריקנית NPR: הדחת היועמ"שית "לא על הפרק"

נתניהו ל-NPR: הדחת היועמ"שית "לא על הפרק"
סבב הריאיונות של רה"מ בתקשורת האמריקאנית נמשך. היום השיב לטענות נגדו וטען: "הממשלה תכבד את החלטות ביהמ"ש". זאת לאחר שבריאיון ב-CNN סירב לומר אם יכבד את פסיקת בג"ץ במידה ויפסול את צמצום עילת הסבירות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רה"מ בנימין נתניהו
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שישי) לרשת הרדיו האמריקנית NPR כי הדחת היועמ"שית "לא על הפרק". עוד הוסיף כי הוא דורש שהמשפט שלו ישודר וכי הכרזות אי ההתנדבות של אנשי המילואים "לא משפיעות על הביטחון הלאומי".

לאחר שהעניק אתמול ריאיון למספר ערוצי תקשורת אמריקניים, וסירב לענות על השאלה האם יכבד פסיקת בג"ץ שתפסול את צמצום עילת הסבירות, השיב היום נתניהו לביקורות הקשות שספג. מסביבתו ביקשו להבהיר: "ממשלות ישראל תמיד מכבדות את החלטות בית המשפט, ובית המשפט תמיד ראה עצמו כפוף לחוקי יסוד להם הוא מייחס מעמד של חוקה. צריך להמשיך לשמור על שני העקרונות הללו".

בריאיון של ראש הממשלה לרשת NPR, הוא נשאל אם ימנה מחדש את דרעי לתפקיד של שר בכיר עם צמצום עילת הסבירות. בתשובתו, הוא הדגיש שזה תלוי אם בית המשפט יבטל את החוק: "אם החוק יישאר על כנו - אני מצפה שזה יקרה". בנוסף, בריאיון לתוכנית הבוקר של הרשת האמריקנית ABC התייחס לנתניהו לעילת הסבירות ואמר שמדובר ב"תיקון קטן" וכי זה מטופש לקרוא לזה סוף הדמוקרטיה. נתניהו הוסיף כי הוא לא מתכוון לפטר את היועמ"שית לממשלה גלי בהרהב מיהארה. 

באשר לסרבנות אמר ראש הממשלה כי הוא "לא חושב שזה משפיע על הביטחון הלאומי שלנו", וכי "ישראל מאוד חזקה. לדבריו, "אין ממש בעיה אמיתית ביכולת שלנו לעמוד באתגרים הביטחוניים שלנו". כאשר נשאל למצבו הבריאותי, הגיב נתניהו כי הוא "איש הפלדה". 

במענה להתייחסות לדברי הנשיא האמריקאי ג'ו ביידן כי "יש להתקדם לאט" בנושאי החקיקה, אמר רה"מ כי הוא בהחלט התמהמה. לדבריו, הוא המתין במשך שלושה חודשים בהן ניסה להשיג פשרה עם האופוזיציה "כפי שאמרתי לנשיא ביידן". נתניהו הוסיף כי אם לא יצליח להשיג פשרה מול האופוזיציה, ינסה להגיש נוסח מוסכם ציבורית בלעדיהם.

לגבי יחסיו עם ביידן והעובדה כי עדיין לא נפגשו אמר נתניהו: "הנשיא ביידן הזמין אותי בשיחתנו לבית הלבן בסתיו, כנראה בספטמבר. נעבוד על-כך. יחסינו חזקים. אנחנו מנסים לקדם מהלכים יחד מול איראן, לקדם נורמליזציה עם סעודיה. היחסים עם ארה"ב מעולם לא היה טובים יותר".

לפני כשבועיים דיברו ביידן ונתניהו, ברקע החרפת המחאות נגד הרפורמה המשפטית. מלשכת ראש הממשלה נמסר שבשיחה, שארכה כחצי שעה, הזמין ביידן את נתניהו למפגש בוושינגטון, וראש הממשלה נענה בחיוב. גורם בבית הלבן אישר כי השניים יפגשו בקרוב, וסביר להניח שהדבר יהיה בשולי עצרת האו"ם.

הפופולריים