בג"ץ הוציא צו על תנאי בעתירות נגד החוק לצמצום עילת הסבירות

בג"ץ הוציא צו על תנאי בעתירות נגד צמצום עילת הסבירות
השופטים הבהירו כי מטרת המהלך כי לקצר את תהליכי הדיון בנושא וכתבו: "אין בכך הבעת עמדה לגופם של דברים". המדינה תצטרף לנמק מדוע החוק לא יבוטל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית משפט, בית המשפט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בג"ץ הוציא היום (רביעי) צו על תנאי בעתירות נגד צמצום עילת הסבירות, כדי לקצר את הליך הדיון בנושא. השופטים כתבו בהחלטה כי "הצו ניתן רק בשל יעילות הטיפול בעתירות וכי אין בכך הבעת עמדה לגופם של דברים". משמעות הוצאת הצו היא שלא יהיה צורך בדיון נוסף מעבר לזה שנקבע ב-12 בספטמבר. בנוסף המדינה תצטרף לנמק מדוע החוק לא יבוטל. 

נגד ביטול עילת הסבירות הוגשו 12 עתירות. אולם השופטים לא צרפו את ארבע העתירות שהוגשו לאחר שנקבע מועד לדיון.

בסוף החודש שעבר הודיע בג"ץ כי ידון בעתירות בהרכב מלא של 15 שופטים. מדובר בפעם הראשונה בהיסטוריה שכל שופטי בג"ץ ידונו בסוגיה. בשל המורכבות שבנושא, ההרכב נרחב במיוחד ולראשונה מאז הקמת המדינה כל שופטי העליון יהיו שותפים להחלטה. 

הצעת החוק לצמצום עילת הסבירות אושרה בחודש שעבר ברוב של 64 חברי כנסת ללא מתנגדים, בתום 26 שעות של דיונים. שר המשפטים יריב לוין אמר לאחר ההצבעה: "צעד היסטורי במהלך החשוב של תיקון מערכת המשפט והשבת סמכויות הכנסת שנלקחו לפני שנים רבות. אנחנו יוצאים עכשיו לפגרה ארוכה, אני יוצא אליה בידיעה שהעברנו חוק חשוב, אבל בלי שמחה לאיד ועם רצון אמיתי לקרב בין כל חלקי העם".

הפופולריים