לקראת הסכם עם ארה"ב?

דיווח: איראן האטה את קצב צבירת האורניום המועשר - ודיללה את המאגר

דיווח: איראן האטה את קצב צבירת האורניום המועשר
על פי דיווח בוול סטריט ג'ורנל, מדובר באורניום המועשר לרמה גבוהה שקרובה לרמה של פיתוח נשק גרעיני • מהדיווח עולה כי המהלך עשוי להרגיע את המתיחות בין טהראן לוושינגטון, ואף לאפשר חידוש שיח בין המדינות בעניין תוכנית הגרעין האיראנית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתקן הגרעין בנתנז
צילום: אי-פי

ה"וול סטריט ג'ורנל" דיווח הערב (שישי) כי איראן דיללה כמות קטנה ממאגר האורניום המועשר שלה לרמה של 60% בשבועות האחרונים, וגם האטה את הקצב של צבירת אורניום מועשר כזה. כך מסרו לעיתון גורמים שתודרכו בנושא. לפי הדיווח, המהלך עשוי להרגיע את המתיחות בין ארצות הברית ואיראן, ואולי אפילו לאפשר את חידוש השיחות בין המדינות באשר לתוכנית הגרעין האיראנית.

המהלך מגיע יום לאחר שאיראן שחררה ארבעה אזרחים אמריקנים-איראנים מהכלא למעצר בית, במה שנחשב לשלב הראשון במסגרת עסקת חילופי שבויים בין ארצות הברית לאיראן. במסגרת ההסכם בין שתי המדינות, ארצות הברית גם תפשיר סכום של כשישה מיליארד דולרים שמקורו בהכנסות מנפט איראני – כספים שמוקפאים כעת בקוריאה הדרומית – ותעביר אותם לאיראן עבור מטרות הומניטריות.

כעת השאלה היא אם הדילול המדובר החזיר את איראן לכמות שנרשמה שהייתה בידיה בחודש מאי - כ-114 קילוגרמים של אורניום מועשר לרמה של 60%. נתונים אלו הם מתוך הדוח הרבעוני האחרון של הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), שצפויה לפרסם את הדוח הבא בסוף חודש אוגוסט או בתחילת ספטמבר.

עם זאת, גם אם איראן תפסיק כעת לצבור אורניום מועשר ל-60%, עדיין יש לה מספיק מהחומר כדי לייצר לפחות שתי פצצות גרעיניות, נכתב בדיווח. גורמים אמריקנים רשמיים אמרו השנה כי איראן יכולה להציב נשק גרעיני בתוך כמה חודשים. 

בתוך כך, הלילה דווח ב"ניו יורק טיימס" מפי שני גורמי ביטחון בכירים בישראל כי מכיוון שעסקת השבויים בין ארצות הברית לאיראן יצאה לפועל, מסתמן שיש הסכמות רחבות יותר בין המדינות גם בתחומים נוספים - כולל בתחום הגרעין.

אומנם ארצות הברית הכחישה שיש הסכם או הסכם מתגבש, אך בחודשים האחרונים היה שיח, בין השאר בעומאן, על כך שאיראן תקפיא העשרת אורניום מעל 60%, לא תתקוף אמריקנים בעיראק ובסוריה, ובתמורה ארצות הברית תפשיר כספים.

גורם בכיר בצבא האמריקני אמר לעיתון כי חלה ירידה בפעילות של מיליציות הנתמכות על ידי איראן בסוריה ובעיראק נגד כוחות ארצות הברית שם בשבועות האחרונים. האינדיקציה הטובה ביותר אם הממשל בטהראן והממשל בוושינגטון מקיימים הסכמות שבשתיקה, יתבררו בדוח של הסוכנות לאנרגיה אטומית שיתפרסם בעוד כמה שבועות.

הפופולריים