איראן וסעודיה מתקרבות: בכירים מהמדינות ייפגשו, בהם ככל הנראה גם יורש העצר

בכירים מאיראן וסעודיה ייפגשו, ככל הנראה גם יורש העצר
שר החוץ האיראני ייפגש בביקורו בסעודיה עם גורמים בכירים, בהם שר החוץ הסעודי, וככל הנראה גם בן סלמאן, כל על פי דיווחים באיראן • במקביל, נפגשו סגן הרמטכ"ל האיראני ועוזר שר ההגנה הסעודי במוסקווה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מוחמד בן סלמאן, 16.06.23
צילום: גטי אימג'ס

ההתקרבות במפרץ נמשכת: שר החוץ האיראני יקיים שיחות עם גורמים בכירים בסעודיה, בהם ככל הנראה גם יורש העצר מוחמד בן סלמאן. כך על פי דיווח באיראן שפורסם הלילה (חמישי). על פי הדיווח, ייפגש השר האיראני עם מקבילו הסעודי. מוקדם יותר פורסם כי סגן הרמטכ"ל האיראני נפגש עם שר ההגנה הסעודי במוסקווה והשניים סיכמו על הצבת נספחים צבאיים בשגרירות איראן בריאד, ובשגרירות סעודיה בטהראן.

במקביל להתקרבות המדינות במפרץ, ידון השר רון דרמר עם בכירים אמריקנים על סוגיית הנורמליזציה עם סעודיה במהלך ביקורו בארצות הברית. בעקבות הדיווחים על נורמליזציה מתקרבת בין המדינות, גורמים במפלגה הדמוקרטית הבהירו בשיחה עם כאן חדשות: "לא נאשר באופן אוטומטי כל הסכם ביטחוני בין ארה"ב לסעודיה, נבחן את הדברים". כך פורסם בשבוע שעבר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. לדבריהם, "ברית הגנה וערבונות לערב הסעודית יהיו הדבר הקשה ביותר לאישור. כיוון שבסוף, מצב זכויות האדם, וחופש הביטוי במדינה, הופכות את האפשרות של ברית כזו לדבר מאוד לא פופולרי".

איראן וסעודיה הודיעו בהצהרה משותפת לפני כחמישה חודשים כי הסכימו לחדש את היחסים ההדדיים ביניהן. מזכיר המועצה האיראנית העליונה לביטחון לאומי, עלי שמח'אני, החל בשיחות אינטנסיביות עם מקבילו הסעודי לפני כמה שבועות בסין, אחרי שנשיא איראן ביקר בבירה בייג'ינג. השיחות, שהיו בתיווך סיני, הניבו פרי ושתי המדינות הסכימו לחדש את הקשרים הדיפלומטיים ביניהן ולפתוח מחדש את השגרירויות והסוכנויות השונות - תוך חודשיים לכל היותר.

הפופולריים