היועמ"שית נגד הדחת יו"ר הדואר: "לוקה בפגמים מהותיים המצדיקים את ביטול ההחלטה"

היועמ"שית נגד הדחת יו"ר הדואר: "לוקה בפגמים מהותיים"
בהרב-מיארה סבורה בעמדתה כי החלטת השרים קרעי ואמסלם "נועדה למקרים חריגים ביותר". לדבריה במקרה זה, לשרים לא הייתה תשתית מספיק מוצקה וחזקה בכדי להפעיל את סמכותם בהדחת וקנין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גלי בהרב מיארה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90-

היועצת המשפטית לממשלה גלי ברהב-מיארה הגיבה היום (שלישי) לעתירה בעניין החלטת שר התקשורת שלמה קרעי והשר לשיתוף פעולה אזורי דוד אסמלם, להעביר את מישאל וקנין מתפקידו כיו"ר דירקטוריון חברת דואר ישראל. לדברי עמדתה, החלטת השרים להעביר את וקנין מתפקידו בטענה שהוא "אינו ממלא את תפקידו כראוי", לוקה בפגמים מהותיים, היורדים לשורשו של הליך ומביאים לבטלותו.

מהתייחסות רשות החברות עלה כי יו״ר הדירקטוריון התמודד עם אתגרים משמעותיים והוביל מהלכים מורכבים הנובעים מהליכי ההבראה וההפרטה עליהם החליטה הממשלה ביחס לחברה. בתגובה לבית המשפט נכתב כי "הסמכות הנתונה לשרים, בהתייעצות עם רשות החברות הממשלתיות, להעביר דירקטור מתפקידו מן הטעם ש'אינו ממלא תפקידו כראוי', נועדה למקרים חריגים ביותר ומחייבת רף גבוה של כשל במילוי התפקיד המבוסס על תשתית עובדתית מוצקה".

לדבריה של היועמ"שית, במקרה זה לא עלה בידי השרים להניח תשתית עובדתית שהולמת את הפעלת הסמכות החריגה. החלטת השרים נתקבלה מבלי שקוימה כהלכתה חובת ההיוועצות הסטטוטורית עם רשות החברות הממשלתיות. כמו כן, במסגרת קבלת ההחלטה נפלו פגמים בהליך השימוע שנערך ליו"ר הדירקטוריון, שבהצטברותם יחד עם יתר הפגמים, מצדיקים את ביטול ההחלטה.

ביום חמישי האחרון, אמסלם קרעי ביקשו מבג"ץ לקבוע שמיארה לא תיטול חלק בדיון בעתירה נגדם. מדובר בעתירה שהגיש מישאל וקנין בגין הדחתו מתפקיד יו"ר דירקטוריון חברת דואר ישראל. השרים טענו שבית המשפט לא זקוק לעמדה של מי שאינו צד למחלוקת ולכן, יש למחוק מהדיון את היועמ"שית.

המכתב, שנשלח על ידי עורכי הדין המייצגים את השרים, מצטרף למכתב ששלח שר האוצר סמוטריץ' ליועמ"שית, בו התנגד לעמדתה וביקש להצטרף לעמדת השרים קרעי ואמסלם. סמוטריץ' וטען כי הדחת יו"ר הדואר היא לגיטימית ועניינית.

הפופולריים