השיחות על הסכם בין ישראל לסעודיה נמשכות: "יש עקרונות, אין עדיין עסקה"

השיחות בין ישראל לסעודיה: "יש עקרונות, אין עוד עסקה"
דובר המועצה האמריקנית לביטחון לאומי, ג'ון קירבי, הוסיף כי ארה"ב מאמינה שהסכם יהיה "דבר טוב לשתי המדינות, לארה"ב ולאזור כולו. כל צד יצטרך להתפשר"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דגל סעודיה
צילום: איי-פי

דובר המועצה האמריקנית לביטחון לאומי, ג'ון קירבי, אמר היום (שישי) בתשובה לשאלת כאן חדשות כי ארצות הברית ממשיכה לנהל שיחות פעילות עם ישראל וסעודיה בנוגע להסכם נורמליזציה. "כל הצדדים מכירים את המתווה הבסיסי שאנו רוצים להשיג", אמר קירבי. "אנו זהירים לגבי התבטאויות פומביות על המתווה, אבל כמו בכל הסדר, כל צד יצטרך להתפשר על משהו", הוסיף.

קירבי ציין כי ארה"ב מוסיפה להאמין שנורמליזציה בין ישראל לסעודיה היא "דבר טוב לשתי המדינות, לארה"ב ולאזור כולו" ואמר כי יש הרבה נקודות משותפות לכל הצדדים, בכללן הדאגה המשותפת לישראל, סעודיה וארה"ב מהאיום האיראני. "אנו ממשיכים לעבוד על זה, יש הרבה דיפלומטיה אינטנסיבית. יש עקרונות אבל אין עיסקה עדיין", אמר קירבי.

ברקע המגעים, שר התיירות חיים כץ הפך השבוע לשר הישראלי הראשון שביקר באופן פומבי על אדמת סעודיה. ביקורו של השר כץ התרחש שבוע אחרי ההצהרה הדרמטית של יורש העצר מוחמד בן סלמאן על רצונו לקדם את הסכם הנורמליזציה עם ישראל.

בישראל מעריכים כי הסכם נורמליזציה עם סעודיה יקרה בתוך חצי שנה. גורם ביטחוני בכיר אמר לכאן חדשות: "ההערכה שלנו היא שיהיה הסכם נורמליזציה עם סעודיה בתוך כחצי שנה. אי אפשר לבוא לעם, למדינה כמו סעודיה, ולהגיד להם פתאום: ׳הנה יש שלום עם ישראל׳. צריך להכין את הקרקע".

הפופולריים