פגישה טעונה

נתניהו לנציגי המשפחות: "יש דרישות של חמאס - שגם אתם לא הייתם מסכימים להן"

נתניהו לנציגי המשפחות: "לא הייתם מסכימים לדרישות חמאס"
בכיר במטה משפחות החטופים אמר לכאן חדשות: "לצערנו אין שם מנהיגים, רק ממלאי תפקיד" • במהלך הפגישה היו חילופי צעקות והאשמות, והתפתחו תקריות פיזיות • עודכן בישיבה כי חן יבלונקה כבר לא מוגדר נעדר, וככל הנראה מוחזק בשבי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

הפגישה בין החטופים ששוחררו, נציגי משפחות החטופים וקבינט המלחמה, שהתקיימה היום (שלישי) - הייתה סוערת במיוחד. במהלכה, נתניהו אמר: "יש דרישות של חמאס - שגם אתם לא הייתם מסכימים להם. דברים שקשורים למדינה ולקיומה". 

> עקבו אחרי ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות - לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

> החטופים שעדיין בשבי חמאס: הרשימה המלאה

בתוך כך, במהלך הפגישה, אשר החלה בשעתיים איחור, היו חילופי צעקות, האשמות חריפות, ואפילו התפתחו תקריות פיזיות בין המשתתפים. מספר חטופות שהשתחררו מהשבי יצאו באמצע הפגישה, לטענת חלקן - "התעייפו". לאחר הפגישה, בכיר במטה משפחות החטופים אמר לכאן חדשות: "לצערנו אין שם מנהיגים, רק ממלאי תפקיד. היום או מחר נעשה פגישת הערכת מצב לגבי הצעדים הבאים שלנו".

אחת הטענות שהועלו בפגישה הייתה כי המלחמה לא מקדמת שחרור חטופים, ולכן חייב לחזור להפסקת אש. בתוך כך, היו חטופות שהעידו בישיבה כי חלק מהחטופים ממוקמים בדירות, וביקשו מצה"ל להיזהר בתקיפות שיכולות לסכן את חייהם. חלקן סיפרו על התעללות שחוו, כאשר לדבריהן הכו אותן וביזו אותן. הן הוסיפו כי הגברים שנותרו מאחור נפצעו באורח קשה. הן עוד אמרו: שמענו והרגשנו את הפצצות צה"ל.

טענה נוספת שעלתה בקרב חלק מנציגי המשפחות, הייתה כי לא צריכים היו להזמין לישיבה גם קרובי משפחה של חטופים מדרגה שנייה. עלו טענות גם על יחס הקבינט למטה, כאשר קרוב משפחה של אחד החטופים, יצא בקללות ואמר שהם לא מבינים את הסיטואציה.

שמחה גולדין, אביו של הדר גולדין, שאל במהלכה שאל: "כמה הדר גולדינים וכמה רון ארדים יש לחמאס בשבי? כמה חיילים חיים ומתים יש בידם?". נתניהו השיב: "גולדין, שאול, אברה והישאם הם חלק מהיעדים שהצבנו". אלון נמרודי, אביו של החטוף תמיר נמרודי, זעק: "מדוע לא מזכירים את החיילים?". לא ניתנה לו תשובה.

רז בן עמי, יצאה לאחר הפגישה ואמרה כי היא "מודאגת וכועסת". שי ונקרט, אבא של החטוף עומר ונקרט, תיאר: "היה סוער מאוד, קיבלנו תשובות חלקיות. אם אני לא מקבל תשובה איך מוציאים את הבן שלי - אז אין אמון". בנוסף, במהלך הפגישה, ראובן יבלונקה, אביו של החטוף חן יבלונקה, אמר כי הודיעו לו שהבן שלו כבר לא בגדר נעדר. לדבריו, מסרו לו כי יש סיכוי גדול שחן מוחזק בשבי חמאס ברצועה.

אבא של אחד החטופים שאל במהלך הפגישה את שרי הקבינט: "למי מכם יש דיסקית של החטופים?". השר בני גנץ היה היחיד שהרים את ידו. בתגובה, האב אמר: "נתתי באופן אישי לכולם, ורק אחד משתמש. אם אתם לא משתמשים בדיסקיות, תחזירו לי אותן - יש כמה מהאופוזיציה שישמחו לקבל".

בעקבות הטענות וההאשמות ראש הממשלה נתניהו אמר: "הדברים שלכם נכנסו ללב וזה יהיה חלק מהשיקולים, אבל חייבים להמשיך עם התמרון כי רק ככה הלחץ יופעל חמאס להגיע לעסקה".

השתתפו בהכנת הידיעה: דקלה אהרן-שפרן, איתי שיקמן, דנה ירקצי, סולימאן מסוודה, עמיחי שטיין, יואב בורוביץ' ואסף פוזיילוב

הפופולריים