קרב האשמות על הסיוע ההומניטרי לעזה

הגיבו לטענות נגדם: במצרים שקלו להוציא את שגרירם מישראל

הגיבו לטענות נגדם: במצרים שקלו להוציא את שגרירם מישראל
ישראל האשימה את מצרים בכישלון אספקת סיוע הומניטרי בהאג. המצרים בתגובה דנו כחמש שעות אם להוציא את השגריר מישראל, אך לבסוף החליטו במתן הצהרה שתכפיש את הטענות נגדם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו וא סיסי
צילום: אי-פי ודנה קופל, פול

בכירי המודיעין והביטחון המצרי נפגשו בכדי לדון בהוצאת השגריר המצרי מהשגרירות בתל אביב. לפי הדיווח שפורסם היום (שבת) ב"וול סטריט ג'ורנל", הזעם המצרי הגיע לאחר שצוות המשפט הישראלי טען בבית הדין הבין-לאומי בהאג כי מצרים אשמה בכישלונות באספקת סיוע הומניטרי לעזה דרך מעבר רפיח.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

לאחר כמעט חמש שעות של דיונים, הבכירים המצריים החליטו שעדיף לפרסם הצהרה המכחישה את טענות ישראל. גורמים מצריים אמרו לעמיתיהם בארצות הברית כי היחסי עם ישראל ייסבלו, אם הפלסטינים יידחקו לתוך חצי האי סיני. עוד הם סברו כי סיכוני הביטחון יחמירו לשני הצדדים, לו מחבלי חמאס יצטרפו לעזתים במעבר.

בשבועות האחרונים ישראל דחפה את מצרים להסכים לפעילות צבאית על ידי ביצור השליטה על הגבול עם עזה. זאת בעוד שישראל האשימה את קהיר בכישלון למניעת העברת נשק של חמאס לתוך רצועת עזה.

בתוך כך, מקור מצרי אמר לעיתון הפרו-קטרי "אלערבי אלג'דיד" כי "ההערכות של קהיר בנוגע לאפשרות להגיע להסכם שיביא למניעת הימשכות המאבק באזור והפסקת אש, מתנגשות בהתנהלות ראש הממשלה בנימין נתניהו". לדברי המקור "ישנו הרס מכוון של המאמצים המושקעים להפחתת המתיחות והגעה להסכם שיסיים את מצב ההסלמה באזור על רקע המלחמה ברצועת עזה". עוד אמר המקור המצרי כי קהיר "ביקשה מוושינגטון להפעיל לחץ נוסף על ממשלת ישראל וראש הממשלה כדי שיראו גמישות בעניין הפסקת האש ברצועה".

כוד נמסר מפי המקור לעיתון הפרו-קטרי כי "קהיר קיבלה מסרי הרגעה מצד בכירים במערכת הביטחון בישראל בנוגע לאי-הסלמת המצב בגבולות, וכי ישנן שיחות אינטנסיביות בישראל בנוגע למניעת יצירת מתיחות בקשר עם מצרים". בנוסף, המקור המצרי אמר כי "ישנה משלחת בכירה חדשה של חמאס בקהיר לטובת קיום שיחות בקרוב בכל הנושאים הקשורים בעזה".

הפופולריים