לא השיגו את הרוב הנדרש במליאה: ח"כ עופר כסיף לא יודח מהכנסת

לא השיגו רוב במליאה: ח"כ עופר כסיף לא יודח מהכנסת
85 חברי כנסת הצביעו בעד - 11 נגד, ולכן לא הושג רוב להדחת כסיף מהכנסת. ליברמן התאכזב מחבריו לאופוזיציה: "מצער שלפיד, גנץ ואיזנקוט עמדו לצידו, ולא לצד חיילי צה"ל" • סמוטריץ' פנה גם הוא לשלושה: "הם חברו לשמאל הכי קיצוני, בשם מה? על מה הם מגינים?"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עופר כסיף
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

85 חברי כנסת הצביעו בעד ו-11 חברי כנסת הצביעו נגד הדחת חבר הכנסת עופר כסיף היום (שני) במליאה, ולכן לא השיגו רוב. עם מחסור של חמש קולות. זאת למרות ההצבעה המפתיעה של יהדות התורה שהצביעו בעד הדחת כסיף, אף שחברי חד"ש-תע"ל היו איתם במגעים, בתקווה שכמה מהם יימנעו מהצבעה. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

בדיון אמר כסיף כי מאחורי הבקשה להדיחו עומדת רדיפה פוליטית של כל קול ביקורתי כשהמטרה הסופית היא הדרתם של נציגי האזרחים הערבים בכנסת. הוא הדגיש כי בכל התבטאויותיו גינה בחריפות את הטבח שעשה חמאס אך החליט להצטרף לעצומה התומכת בהליך בבית הדין בהאג ובדרישה לחקירה עצמאית משום שהוא מטיל ספק בדברי ממשלת ישראל על המתרחש בעזה.

סיעת חד"ש-תע"ל בתגובה על השארת כסיף: "ניסיון ההדחה של נכשל, אך העובדה ש-85 חברי כנסת הצביעו בעדו מראה כי שרידי הדמוקרטיה שעוד נותרו בישראל נשחקו לחלוטין בחסות המלחמה המשיחית של נתניהו והכהניסטים שסביבו. הרדיפה הפוליטית של מתנגדי המלחמה, ושל ח"כ כסיף ביניהם, היא המימוש האולטימטיבי של ההפיכה המשטרית".

חבר הכנסת אביגדור ליברמן, התאכזב מחבריו לאופוזיציה, שחלקם בממשלה, על הצבעתם נגד הדחת כסיף. "מצער מאוד שדווקא בהצבעה על הדחת תומך טרור, החליטו לפיד, גנץ ואיזנקוט לעמוד לצידו של כסיף ולא לצד חיילי צה"ל. במקרה של כסיף לא מדובר על פגיעה בחופש הביטוי, אלא מדובר בהפסקת חופש השיסוי", הגיב ליברמן. גם בליכוד העבירו ביקורת על לפיד: "צריך להתבייש על שהציל את תומך הטרור עופר כסיף מהדחה, רק כדי לשמור על הקואליציה היחידה שהוא יוכל להקים"

שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ אמר על הפלת ההדחה של כסיף: "מי שמשאיר חבר כנסת תומך טרור שמסית נגד ישראל בשעת מלחמה - הלך לאיבוד בדרך. השמאל האנטי ציוני מתנגד לקיום מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ומגן על כסיף. פונה לאייזנקוט, גנץ ולפיד שחברו בהצבעה הזאת לשמאל הכי קיצוני במדינת ישראל, בשם מה? על מה למען ה׳ אתם מגינים?!?". 

גם אם יצביעו 90 חברי הכנסת - כסיף יודח?

הליכי הדחה של הכנסת כפופים לביקורת שיפוטית, ולכן אם ההדחה הייתה מאושרת בכנסת, כסיף היה צפוי לעתור לבג"ץ. במקרה כזה, לכסיף הייתה יכולת חזקה מאוד לטעון שלא התקיימה במקרה שלו העילה להדחה: "תמיכה במאבק מזוין נגד המדינה". החוק מגדיר את העילה באופן מצומצם במיוחד, וגם עמדת היועצת המשפטית של הכנסת היא כי המקרה של כסיף לא עונה להגדרה. לכן, לפי כל ההערכות - פניה לבג"ץ תוביל לביטול הליך ההדחה.

העובדות הללו השפיעו על הצבעתם של חברי הכנסת. כך, רבים מאלה שסלדו מאמירותיו של כסיף, הודיעו שיתנגדו להדחה שלו, כדי למנוע מתקפה עתידית על מערכת המשפט, מה שהפך את ההחלטה. ראש האופוזיציה לפיד הוא זה שהוביל את הקו הזה.

מנגד, 85 חברי כנסת תמכו בהדחתו של כסיף, בשיחות סגורות הם הסבירו שעילת ההדחה לא התקיימה במקרה הנוכחי. עם זאת, אותם חברי כנסת לא חששו להצביע בעד ההדחה, כדי לצבור נקודות פוליטית, מתוך ההבנה, דאז שההחלטה הסופית תתקבל בבג"ץ ולא בכנסת, מה שלא התרחש.

ועדת הכנסת החליטה בסוף חודש ינואר להמליץ למליאת הכנסת להפסיק את כהונתו של חבר הכנסת עופר כסיף. עם זאת היה נדרש רוב של 90 חברי כנסת. 17 חברי כנסת השתתפו בוועדה, 14 מהם הצביעו על הפסקת כהונתו של כסיף, ושניים התנגדו.

הדיון נקבע לאחר ש-85 חברי כנסת חתמו על עצומה להפסיק את כהונתו של כסיף, זאת בשל חתימתו על עצומה שתמכה בתביעה שהגישה דרום אפריקה לבית הדין הבין לאומי בהאג בגין אשמת ישראל לביצוע "רצח עם" בעזה. כסיף התייחס להחלטת הוועדה: "אני רגיל שמאשימים אותי בהאשמות מופרכות, אבל ההאשמה שאני כביכול תומך במערכה נגד ישראל היא שקר מובהק ובוטה במיוחד".

הפופולריים