משבר במו"מ

גורם המעורה בפרטים: "לא קיבלנו מחמאס תשובה כלל"

גורם המעורה בפרטים: "לא קיבלנו מחמאס תשובה כלל"
נציגי חמאס, קטר וארה"ב הגיעו לקהיר למו"מ על עסקת חטופים. בתקשורת הערבית דיווחו כי משלחת מישראל גם כן תגיע, אך בירושלים הכחישו: "לא תצא משלחת בלי תשובה מחמאס" • בכיר בממשל ביידן: ישראל הסכימה לעקרונות העסקה - "הכדור במגרש של חמאס"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

משבר במשא ומתן לעסקת חטופים: גורם ישראלי המעורה בפרטים אמר היום (ראשון): "לא קיבלנו תשובה חלקית מחמאס, פשוט לא קיבלנו תשובה כלל. ראש ממשלת קטר הודיע לראש המוסד כי חמאס מסרב להעביר תשובה על מסגרת פריז - או להגיד אילו חטופים, שאמורים להשתחרר בשלב ההומניטרי, נמצאים בחיים".

מוקדם יותר נטען כי חמאס העביר תשובה חלקית בלבד לישראל על המתווה שגובש בפריז. ישראל החליטה בשל כך לא לשלוח משלחת לשיחות בקהיר. בירושלים דרשו את רשימת החטופים שישוחררו בעסקה, וגם את המפתח לשחרור המחבלים בעסקה. ההחלטה התקבלה בתמימות דעים. לדברי גורם מדיני, "הוחלט לא לרדת מהדרישות ההזויות שלא מספקות תשובות. עד שלא יהיו תשובות אמיתיות וממשיות, אין טעם לשלוח משלחת לקהיר".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי
> רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

מקור מדיני בכיר אמר ל-CNN: חמאס רוצה שישראל תסכים להפסקת אש קבועה, אין זה סביר שתהיה עסקה ב-48 השעות הקרובות.

בתקשורת הערבית דיווחו הבוקר כי משלחות עם נציגים מחמאס, קטר וארצות הברית הגיעו לקהיר כדי לחדש את המשא ומתן לעסקת חטופים. עוד דווח כי משלחת ישראלית גם כן עושה את דרכה לבירה המצרית, אולם בישראל הכחישו את הדיווחים וטענו כי "לא תצא משלחת עד שלא תתקבל תשובת חמאס".

עד כה הסכימו הצדדים על משך ההפוגה בלחימה ושחרור החטופים והאסירים. סגירת העסקה עדיין דורשת הסכמה בנוגע לנסיגת צה"ל מצפון הרצועה, וחזרת תושבים פלסטינים לשם.

בכיר בממשל ביידן אמר אתמול בתדרוך לסיוע לעזה, כי ישראל הסכימה לעקרונות העסקה, וכעת - "הכדור במגרש של חמאס". בישראל הודיעו כי לא תצא משלחת ישראלית לקהיר או מדינה אחרת - כל עוד שאין תשובה מחמאס. לדברי גורם מדיני, "אנו מצפים לקבל את רשימת החטופים שישוחררו". בנוסף, בממשל האמריקני הודיעו כי הצנחות נוספות של סיוע מתוכננות לתוך הרצועה בתקופה הקרובה.

הפופולריים