לאחר הארכה שניתנה

היועמ"שית הגישה בשם המדינה את תשובתה לבג"ץ לחוק הגיוס

היועמ"שית הגישה בשם המדינה את תשובתה לבג"ץ לחוק הגיוס
על פי המסמך, שהופץ אתמול בערב למשרדי הממשלה, "יש להיערך לגיוס תלמידי הישיבות והפסקת התמיכות - כבר ביום ראשון הקרוב"
מפגין נגד גיוס
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המדינה ביקשה היום (חמישי) ארכה עד למתן תשובתה לבג"ץ בנוגע לחוק הגיוס, עד לשעה 16:00. תשובת המדינה, שהוגשה בידי היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, הופצה אתמול למשרדי הממשלה לצורך הערות לקראת הגשתה. בתשובה נכתב כי "יש להיערך לגיוס תלמידי הישיבות והפסקת התמיכות - כבר ביום ראשון הקרוב".

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

> תוכנית חוק הגיוס של הממשלה

> מה עכשיו - מו"מ מואץ, מקור תקציבי אחר, או בחירות?

חברי כנסת מהמפלגות החרדיות אומרים כי סוגיית חוק הגיוס היא עניין מהותי שעלול להביא להפלת הממשלה. על פי הדברים, מבחינת הח"כים מוטב להימנע מחקיקה כעת, גם אם הדבר אכן יביא לשלילת תקציבים מישיבות. כך פורסם הבוקר בכאן רשת ב.

היועמ"שית גלי בהרב מיארה קבעה במסמך כי הממשלה לא תוכל להעביר תמיכות לישיבות שתלמידיהן לא משרתים בצבא, אבל גם ציינה כי יינתן פרק זמן קצר שבו המדינה תוכל להמשיך ולתמוך במוסדות כדי לאפשר הסתגלות למצב החדש. 

"לאור הוראותיו הכלליות של חוק שירות ביטחון, ובהיעדר מסגרת שתאפשר דחיית שירות או אי גיוס תלמידי הישיבות, לא תהיה לממשלה סמכות להמשיך ולהעביר כספי תמיכות למוסדות בגין אותם תלמידים שיהיו חייבים בגיוס", כתבה בהרב מיארה במסמך. עם זאת, היועצת המשפטית סבורה כי יש מקום לאפשר תקופת היערכות קצרה בלבד, כהוראת מעבר, שבמהלכה ניתן יהיה להמשיך במתן התמיכות.

היועמ"שית קבעה במסמך כי הממשלה לא תוכל להעביר תמיכות לישיבות שתלמידיהן לא משרתים בצבא, אבל גם ציינה כי יינתן פרק זמן קצר שבו המדינה תוכל להמשיך ולתמוך במוסדות כדי לאפשר הסתגלות למצב החדש. לפני הפצת תשובתה, השיבה בהרב מיארה להצעתו של מזכיר הממשלה יוסי פוקס בנושא ואמרה כי "ההצעה שגיבש לא נשענת על תשתית מקצועית מינימלית". לדבריה, "הממשלה פועלת להגביר את הנטל על הציבור המשרת בסידור ובמילואים". 

הפופולריים