משבר הגיוס

בג"ץ הוציא צו ביניים: הקפאת כספי התמיכות לחרדים שלא מתגייסים

בג"ץ בצו ביניים: הקפאת כספי התמיכות לחרדים שלא מתגייסים
ראש הממשלה במכתב עצמאי לבית המשפט: "לא הספקנו לדון בנושא בגלל המלחמה • בהרב מיארה: להיערך לגיוס מ-1 באפריל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גיוס חרדים
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

בג"ץ פרסם הערב (חמישי) צו ביניים להפסקת התמיכות לתלמידי מוסדות תורניים החייבים בגיוס לצה"ל ולא מתגייסים. הרכב מורחב ידון בסוגייה בחודש מאי. בצו נכתב כי "נאסר על המשיבים לבצע העברות כספים לצורך תמיכה במוסדות תורניים עבור תלמידים שלא קיבלו פטור או דחייה משירות צבאי ולא התגייסו לגיוס מאז חודש יולי 2023 מכוח החלטת ממשלה". 

מכתבו של רה"מ לבג"ץ

לאחר שלא הגיעו להסכמות פנימיות בקואליציה, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש היום הארכה של 30 יום מבג"ץ בעניין חוק הגיוס. ראש הממשלה פנה באופן עצמאי לביהמ"ש ולא באמצעות היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, וטען כי הממשלה לא דנה "מספיק בנושא בגלל המלחמה". על אף שהממשלה ביקשה כמה וכמה דחיות במתן תשובתה לבג"ץ, נראה שמכתבו של ראש הממשלה נכתב כבר אתמול, שכן התאריך שמופיע בראש הדף הוא 27 במרץ. היועצת המשפטית לממשלה הודיעה בפנייה נפרדת לבג"ץ כי יש להיערך לגיוס חרדים לצה"ל החל מ-1 באפריל.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

תוכנית חוק הגיוס של הממשלה

בפנייתה, פירטה בהרב מיארה מדוע לפי בחינות משפטיות נוספות, על החרדים חלה חובת התייצבות גם בלי צו: "החוק מבטא את הזיקה בין ההסדר החוקי בנוגע לגיוסם של בני ישיבות, לבין אפשרות קבלת התמיכה. לפיכך, עם פקיעת תוקפה של ההחלטה, ובהיעדר מסגרת נורמטיבית חלופית, החל מ-1 לאפריל - לא יהיה קיים מקור סמכות המאפשר המשך הימנעות גורפת מהליכים לגיוס בני ישיבות".

נוסח המכתב ששלח ראש הממשלה:

"סוגיית השוויון בנטל היא נושא חשוב מאין כמוהו לחברה הישראלית ולעתידה.

כוונת הממשלה לפתור נושא מורכב זה, שלא נפתר במשך עשרות שנים, מתבטאת בכך שהממשלה התחייבה ביוני אשתקד להסדיר את הנושא תוך תשעה חודשים.

אלא שהזמן שעמד לרשותנו בפועל היה שלושה חודשים בלבד.

המתקפה הנפשעת על ישראל ב-7 באוקטובר חייבה אותנו לגייס את משאבי הזמן ותשומת הלב בעיקר לניהול המלחמה בששת החודשים שחלפו מאז.

מטבע הדברים אני והשרים הנוגעים בדבר נדרשים להשקיע את הרוב המוחלט של זמננו בניהול המלחמה, במערכה המדינית ובכל מה שנלווה להם.

על אף זאת עשינו מאמץ עצום, גם תוך כדי המלחמה, להביא לפתרון סוגיה חשובה זו.

העיקרון שמנחה אותנו הוא לנסות להגיע להסדר שיתבסס על הסכמה שתבטיח את הצלחתו, זאת לאחר שכבר הוכח בעבר שגיוס ללא הסדר מוסכם השיג דווקא תוצאה הפוכה.

בשבועות האחרונים עשינו מאמץ אינטנסיבי על מנת לגבש את ההסדר הדרוש, ואכן הושגה התקדמות ניכרת, אם כי המלאכה טרם הושלמה.

דרוש עוד פרק זמן קצר לגיבוש סופי של ההסדר, להשלמת עבודת המטה המקצועית, לקביעת המסלולים והמסגרות שיאפשרו למתגייסים לשמור על אורח חייהם במהלך שירותם, ולהבטיח שאלו ש׳תורתם אומנותם׳ יוכלו ללמוד תורה.

אנו נמצאים ברגע מכריע במלחמה, עם הישגים גדולים ואתגרים יוצאי דופן.

בכוחנו להשיג הן את יעדי המלחמה והן לפתור את סוגיית הגיוס.

בנסיבות אלו, אני מבקש מבית המשפט הנכבד שלא לקבל החלטה בשאלת הגיוס ובשאלות הכרוכות בה במשך 30 יום, על מנת שיתאפשר לנו לגבש סופית את ההסכמות, להשלים את עבודת המטה המקצועית, ולהסדיר את המסלולים והמסגרות הנדרשים".

משא ומתן מואץ לחוק גיוס

ככל הנראה לא באמת יגייסו את החרדים החל מיום שני בשבוע הבא. הסנקציה על כך תהיה שלילת תקציבים מהישיבות. סביר שבג"ץ יאפשר שלילה הדרגתית של התקציבים, לבקשת היועמ"שית. עם כל קיצוץ כזה - יגבר הלחץ על הפוליטיקאים החרדים להגיע להסכמות על חוק גיוס.

מקור אחר לתקציבי הישיבות

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח השבוע לראשי המפלגות החרדיות שאם בג"ץ ישלול את תקציבי הישיבות, הוא ינסה להפנות תקציבים למוסדות ממקור אחר. אך הפניית תקציב גדולה שכזו תצריך אישור של הכנסת - ורבים מחברי הכנסת בקואליציה עלולים להתנגד. ההערכה בקואליציה היא שיהיה קשה מאוד להשיג רוב.

בחירות

אם שאר האפשרויות ייכשלו - הכנסת לא תאשר הפניית תקציבים לישיבות ממקור אחר, או שהקיצוצים לא יובילו את החרדים להסכמות - הישיבות החרדיות לא יוכלו להחזיק מעמד זמן ארוך ללא תקציבים. בתוך כך, אם ראש הממשלה לא יצליח לספק פיתרון עבור המגזר החרדי, ראשי המפלגות עשויים להחליט לפרק את הממשלה.

מה יגרום לחרדים להתגייס? האזינו לעוד יום

הפופולריים