היועמ"שית לבג"ץ: יש לבטל את התיקון המקנה לבן גביר סמכות להתערב בחקירות

היועמ"שית: לבטל את התיקון המקנה לבן גביר סמכות בחקירות
היועצת המשפטית לממשלה בהרב מיארה הגישהאת תשובת המדינה לעתירות העוסקות בתיקון פקודת המשטרה שכונה "חוק בן גביר" וקבעה כי "התיקון אינו חוקתי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איתמר בן גביר וגלי בהרב מיארה
צילום: שיר תורם, פלאש 90

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה הגישה הערב (חמישי) את תשובת המדינה לעתירות העוסקות בתיקון פקודת המשטרה, שכונה "חוק בן גביר". היועמש"ית קבעה כי "התיקון אינו חוקתי" וכי יש לבטל את החלק המקנה לשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר את הסמכות להתערב בחקירות. 

החדשות והעדכונים בערוץ הוואטסאפ הרשמי של כאן חדשות

בהרב מיארה אמרה כי "התיקון יוצר מבנה משטרי לא מאוזן המאפשר פוליטיזציה של הפעלת הכוח המשטרתי ללא ערובות המבטיחות את הפעלת הכוח באופן מקצועי, עצמאי ושוויוני ושמירה על שלטון החוק וזכויות האדם. על כן, התיקון אינו חוקתי".

לדבריה, "יש לבטל את החלק בתיקון המקנה לשר לביטחון לאומי את הסמכות להתערב בתחום החקירות נוכח הפגיעה הקשה בעצמאות מערכת אכיפת החוק. שאר חלקי התיקון אף הם אינם חוקתיים ודינם בטלות, אלא אם בית המשפט יפרש אותם באופן המבטיח הגנה על זכויות אדם, ומניעת פוליטיזציה של עבודת המשטרה".

בחודש שעבר טען השר בן גביר: "בהרב מיארה מנסה בכל דרך לשלול ממני את סמכויותיי". זאת, לאחר שפורסם שהיועצת המשפטית לממשלה ופרקליט המדינה שי ניצן לחצו על ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה להאריך את כהונתו. בכאן חדשות נחשף אז כי הלחץ נבע מהחשש שמינוי מחליפו של ראש האגף יהיה נתון למעורבות של השר. 

הפופולריים