המתקפה האיראנית

דיווח: התגובה הישראלית תהיה מוגבלת למתקנים איראניים בסוריה

"התגובה הישראלית תהיה מוגבלת למתקנים איראניים בסוריה"
בריטניה וגרמניה לא הטילו וטו על תגובה ישראלית באיראן • שר החוץ הבריטי, המבקר בימים אלה בישראל, אמר כי "ברור שהישראלים קיבלו החלטה להגיב" • ראיסי איים: "כל פעולה ישראלית תיענה בתגובה עזה" • השר כ"ץ: "זכותנו להגיב ולפעול כראות עינינו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מטוס קרב
צילום: צילום: חיל האוויר

ישראל מתואמת עם מדינות ערב לגבי התגובה לאיראן, כך דווח היום (רביעי) בעיתון האמריקני "וול סטריט ג'ורנל". לפי הדיווח, התגובה הישראלית תהיה מוגבלת למתקנים איראניים בסוריה, ואנשי משמרות המהפכה פונו מבסיסים שם. בתוך כך, בריטניה וגרמניה לא הטילו וטו על תגובה ישראלית באיראן.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

לפי הדיווח בוול סטריט ג'ורנל, משמרות המהפכה החלו בצעדי חירום במתקניהם ברחבי סוריה, כך אמר יועץ לממשלת סוריה ופעיל סורי מדיר א-זור לעיתון האמריקני. גורמים ערבים רשמיים באזור אישרו את הפרסום של כאן רשת ב בתוכנית "הבוקר הזה" כי ישראל העבירה מסרים מאחורי הקלעים למדינות ערביות באזור, כי לא תגיב למתקפה האיראנית בצורה שתסכן אותן או את המשטרים שלהן, ואישרו  את הפרסום ב"וול סטריט ג'ורנל". "סביר שישראל תזהיר את בעלות בריתה הערביות לפני שהיא תגיב, ועשויה להגביל את מתקפותיה למתקנים בעלי זיקה איראנית בסוריה", דווח. 

בתוך כך, שרי החוץ של בריטניה וגרמניה לא הטילו וטו על תגובה ישראלית, אך דיברו על רצון שלא להסלים את המצב - כך פרסמנו היום בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. שר החוץ הבריטי דיוויד קמרון, המבקר בימים אלה בישראל, אמר כי "ברור שישראל החליטה להגיב למתקפה האיראנית", וכי הוא "מקווה שהיא תפעל בדרך שתגרום כמה שפחות להסלמה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם שר החוץ של בריטניה דיוויד קמרון ועם שרת החוץ של גרמניה אנאלנה ברבוק במשרדו בירושלים. מלשכתו נמסר לאחר מכן: "במהלך הפגישות, ראש הממשלה נתניהו עמד על כך שישראל תשמור על הזכות להגנה עצמית. ראש הממשלה הודה לשר החוץ של בריטניה ולשרת החוץ של גרמניה על התמיכה החד משמעית ועל התייצבותן של המדינות בהגנה חסרת התקדים כנגד התקיפה של איראן על מדינת ישראל. כמו כן, ראש הממשלה הציג לשרי החוץ את היקף הסיוע ההומניטרי ואת המשך מהלך הלחימה בעזה. ראש הממשלה דחה את הטענות של ארגונים בינלאומיים לרעב בעזה ואמר שישראל עושה מעל ומעבר בנושא ההומניטרי".

נשיא איראן איבראהים ראיסי איים מוקדם יותר היום כי "כל מהלך ישראלי נגד איראן, ואפילו הפשוט ביותר, ייתקל בתגובה עוצמתית ונחרצת". בהתייחס למתקפה במוצאי שבת אמר ראיסי, במהלך מצעד צבאי לרגל יום הכוחות המזוינים של איראן, כי הייתה זו "מתקפה מוגבלת שפגעה בכוחה של היישות הציונית".

הגעתו של קמרון לישראל, במקביל להגעתה של שרת החוץ הגרמניה אנאלנה ברבוק, נועדה בין היתר ללחוץ על הממשלה למתן את התגובה כלפי המתקפה האיראנית. שר החוץ ישראל כ"ץ קרא היום לנציגי שתי המדינות לנצל את שעת הכושר ולהחרים את איראן. "כעת זו ההזדמנות שלנו לשנות את האזור - לקרוא למשמרות המהפכה בשמם האמיתי: ארגון טרור, ולהטיל סנקציות על פרויקט הטילים של איראן". בנוסף, אמר כ"ץ לשניים: "זכותנו להגיב וזכותנו לפעול כראות עינינו".

השתתף בהכנת הידיעה: שמעון מיג'אן

 

הפופולריים