דיווח: ארה"ב תטיל עיצומים על גדוד נצח יהודה בצה"ל; נתניהו: שפל ערכי

דיווח: ארה"ב תטיל עיצומים על גדוד נצח יהודה בצה"ל
סמוטריץ' תקף את ממשל ביידן: "זה חלק ממהלך מתוכנן לכפות על מדינת ישראל להסכים להקמת מדינה פלסטינית ולהפקיר את ביטחון ישראל"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לוחמי יחידת נצח יהודה בגבול עזה, 20.10.23
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אתר החדשות האמריקני "אקסיוס" דיווח הערב (שבת) שבכוונת ממשל ביידן להטיל עיצומים על הגדוד הדתי-חרדי נצח יהודה של צה"ל. מדובר באכיפה של חוק "לייהי", שאוסר שיתוף פעולה צבאי ושימוש בנשק אמריקני עם מי שמפר זכויות אדם. המשמעות תהיה הפסקת שיתוף הפעולה עם הגדוד ומתן סיוע צבאי אמריקני שישמש אותו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדיווח. "אסור להטיל סנקציות על צבא ההגנה לישראל! בשעה שחיילינו נלחמים במפלצות הטרור, הכוונה להטיל סנקציה על יחידה בצה"ל זה שיא האבסורד ושפל ערכי", כתב ראש הממשלה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

עוד כתב נתניהו: "אני פועל בשבועות האחרונים נגד הטלת סנקציות על אזרחים ישראלים, כולל בשיחות שלי עם בכירי הממשל האמריקני. הממשלה בראשותי תפעל בכל האמצעים נגד מהלכים אלה". בצה"ל מסרו כי "לא מתייחסים לנושא".

אתמול נשאל שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן במסיבת עיתונאים באיטליה על דיווח לפיו יש המלצה במשרדו שלא להעביר סיוע צבאי ליחידות בצה"ל שיש לגביהן חשש להפרת זכויות אדם ביהודה ושומרון. בתשובתו, בלינקן התייחס לבדיקה במשרדו סביב יישום חוק לייהי, אמר שהתקבלו החלטות והבטיח שתוצאותיהן יפורסמו בימים הקרובים.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' כינה את ההחלטה "טירוף מוחלט" ותקף את הממשל האמריקני: "הזהרנו שהסנקציות של ממשל ביידן נגד המתיישבים ימשיכו לצה"ל ולכל מדינת ישראל. זה חלק ממהלך מתוכנן לכפות על מדינת ישראל להסכים להקמת מדינה פלסטינית ולהפקיר את ביטחון ישראל". חרתו למפלגה, השרה אורית סטרוק, הוסיפה: "הטלת סנקציות על חיילי צה"ל היא אות קלון על הממשל האמריקני, במיוחד כשעדין לא ננקט צעד קל-שבקלים, אפילו לא גינוי או נזיפה רפה, כלפי מנגנוני הבטחון הפלסטינים שלא מפסיקים לייצר מחבלים רוצחים".

לדברי השר בני גנץ, "גדוד נצח יהודה הוא חלק בלתי נפרד מצה"ל, כפוף לחוק הצבאי ופועל בהתאם למשפט הבין-לאומי. למדינת ישראל מערכת משפט חזקה ועצמאית, שיודעת לבדוק ולבחון כל הפרת חוק או חריגה מפקודות צה"ל, וכך גם נעשה. הטלת סנקציות על היחידה היא תקדים מסוכן ומעבירה מסר שגוי לאויבינו המשותפים בזמן מלחמה. אפעל כדי שההחלטה הזו לא תעבור".

האזינו ל"עוד יום" -הסנקציות הכלכליות על תושבים ומאחזים ביהודה ושומרון:

ראש ארגון להב"ה, בנצי גופשטיין, נכנס אתמול לרשימת תושבי יהודה ושומרון עליהם הטילה ארצות הברית עיצומים. במשרד האוצר האמריקני הטילו סבב עיצומים שלישי על "מתנחלים קיצוניים", המעורבים בפעילות נגד פלסטינים ביהודה ושומרון.

האיחוד האירופי הטיל סנקציות על ארגון להב"ה ונוער הגבעות וכן על ארבעה מתנחלים, בטענה להפרת זכויות אדם של פלסטינים ביהודה ושומרון. לפי הודעת האיחוד, "האישיות והישויות המופיעים ברשימה אחראים להפרות חמורות כגון עינויים ויחס לא אנושי, וכן להפרת זכות הקניין והחיים הפרטיים והמשפחתיים של פלסטינים".

הפופולריים