המו"מ לעסקה

דרישת חמאס לשחרור גופות בשלב הראשון - קו אדום של ישראל

דרישת חמאס לשחרור גופות בשלב הראשון - קו אדום של ישראל
לצד דרישת חמאס לשחרר את מי שאינם בין החיים בשלב הראשון של העסקה, גם דרישתו להפסיק את הפעילות הצבאית עד להסכם מלא נתפסת כבעייתית. המסר האמריקני לישראל: לא השתתפנו בניסוח המתווה שלו הסכים הארגון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביבי קבינט
צילום: קובי גדעון, לע"מ

ישראל תדרוש לשנות את בקשת חמאס בנוגע למתווה לשחרור חטופים שלפיה ישוחררו גופות חטופים בשלב הראשון של העסקה - כך פורסם הערב (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. ההערכה היא כי יהיה קושי רב להזיז את הארגון מעמדתו. מבחינת ישראל מדובר בקו אדום שלא התפשרה עליו בעבר.

 

לצד דרישת חמאס לשחרר את מי שאינם בין החיים בשלב הראשון של העסקה, גם דרישתו להפסיק את הפעילות הצבאית עד להסכם מלא היא בעייתית בעיניים ישראליות. "הפסקת הפעילות הצבאית" מתפרשת באופן שונה בשני הצדדים: חמאס רואה בכך הפסקת המלחמה דה פקטו, אך בכיר ישראלי ציין לחיוב כי אין סעיף בשלב הראשון של העסקה שמדבר על עצירת המלחמה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

במקביל, לפי מקורות זרים, ארצות הברית לא אישרה חלקים מרכזיים בהצעת חמאס, אך לא שיתפה את ישראל בתוכנו המשמעותי. עוד לפני פרסום המתווה, בשיחה של ראש ה-CIA עם בכירים ישראלים, ההצעה של חמאס לא עלתה על סדר היום. ישראל ידעה מראש שהמתווכות העבירו הצעה לידי חמאס - מבלי שזה אושר על ידה.

עוד פורסם הערב במהדורה מפי מקורות ישראלים כי ארצות הברית העבירה היום מסר לישראל שלפיו היא לא השתתפה בניסוח המתווה החדש לעסקה לשחרור חטופים שחמאס הסכים לו.

 

בישראל הופתעו מאוד מההצעה החדשה, ואומרים כי היא נוגדת כמעט את כל מה שסוכם בין הצדדים. גורם ישראלי המעורה במשא ומתן אמר כי "המתווכות פעלו לצד חמאס 'על מלא'. אם לא יהיה שינוי בגישה מצדן ומצד חמאס - אנחנו בדרך להרחבת הפעילות ברפיח. ההצעה הזאת היא נון-סטארטר".

הפופולריים