פרסום ראשון

ההתפטרות של הבכיר במטה לביטחון לאומי והקשר ל"יום שאחרי" בעזה

ההתפטרות של הבכיר במל"ל - והקשר ל"יום שאחרי" בעזה
יורם חמו אחראי על האסטרטגיה של המל"ל ובין היתר על מדיניות "היום שאחרי" בעזה. עזיבת חמו מתרחשת ברקע אי קבלת החלטות בדרג המדיני בנושא
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יורם חמו בכיר במל"ל שמתפטר
צילום: אתר צה"ל

האחראי על המדיניות הביטחונית והתכנון האסטרטגי במטה לביטחון לאומי, יורם חמו, התפטר. בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, נחשף הבוקר (ראשון) כי ההתפטרות באה על רקע אי קבלת החלטות בדרג המדיני בנושא "היום שאחרי" בעזה. חמו, אחראי מטעם תפקידו על נושא היום שאחרי. 

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

המטה לביטחון לאומי הוא הגוף שאמון על ענייני החוץ והביטחון הלאומי, ובין היתר, עסק מתחילת המלחמה בשאלת "היום שאחרי" ואת מדיניות הממשלה וראש הממשלה בנושא.

תגובת המטה לביטחון לאומי: "יש עשרה סגנים לראש המטה לביטחון לאומי. כבכל ארגון, גם במטה יש תחלופה טבעית בכל הדרגים. יורם חמו הודיע לראש המל"ל, צחי הנגביץ. לפני חודשים רבים על רצונו לסיים את הכהונה שלו מטעמים אישיים, שאינם קשורים כלל לענייני ציבור. יורם יוסיף לסייע למערכת הביטחון כפי שעשה עשרות שנים בהצלחה רבה, במהלכן זכה להערכה עצומה על תרומתו לביטחון המדינה".

לאחרונה, דנים במטה לביטחון לאומי בתוכנית המציעה שליטה אזרחית ברצועת עזה, ותוצג בקרוב בקבינט. הייעוד שנקבע לה יהיה למשך שישה חודשים עד שנה, ויתופעל על ידי המנהל האזרחי ומתאם פעולות הממשלה בשטחים. מתן השירותים לתושבים ייעשה על ידי חברות פרטיות ערביות. לפי התוכנית, השליטה ברצועה תעבור בסופו של דבר לגורמים מקומיים ושאינם עוינים כלפי ישראל.

במערכת הביטחון ובדרג המדיני מקיימים שיחות ומפגשים עם גורמים רלוונטיים כדי לגבש את התוכנית. ישראל קיימה בעבר מגעים עם בכיר הרשות הפלסטינית ומקורבו של אבו מאזן, הגנרל מאג'ד פרג', כדי לסייע בבניית המנגנון ליום שאחרי בעזה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בעבר כי הדרך היחידה לבסס שלטון חלופי בעזה - היא חיסול מוחלט של כל מנגנוני חמאס בה. מדינות ערב הצהירו כי בלי רשות פלסטינית מחודשת, לא ישתפו פעולה עם תוכניות מסוג זה.

הפופולריים