המסר של הממשל האמריקני לישראל: אם הסיוע לא יעבור - חוות הדעת לאספקת הנשק "עלולה להשתנות"

בארה"ב מזהירים: חוות הדעת על אספקת הנשק "עלולה להשתנות"
שר החוץ האמריקני בלינקן הגיש חוות דעת שקובעת שישראל פועלת על פי החוק הבינלאומי בעזה וגם מאפשרת הכנסת סיוע הומניטרי חופשי ללא הגבלה אל תוך עזה, שני תנאים שמאפשרים את המשך אספקת הנשק האמריקני לישראל - אך בישראל עצרו את המעבר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משאיות עם ציוד סיוע לעזה 02.11.23
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

הממשל האמריקני העביר מסר לישראל לפיו אם מעבר רפיח לא ייפתח במהרה - חוות הדעת שהוגשה בשישי לקונגרס "עלולה להשתנות", כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית "בנימיני וגואטה" עם רן בנימיני ויגאל גואטה. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

ביום שישי האחרון הגיש שר החוץ האמריקני בלינקן חוות דעת שקובעת שישראל פועלת על פי החוק הבינלאומי בעזה וגם מאפשרת הכנסת סיוע הומניטרי חופשי ללא הגבלה אל תוך עזה, שני תנאים שמאפשרים את המשך אספקת הנשק האמריקני לישראל. אבל מעבר רפיח סגור מאז שישראל השתלטה עליו, וההחלטה המצרית שלא לשתף פעולה עם צה"ל - לא נכנסות 350 משאיות לרצועה. מה שנחשב בעיני הממשל "מספר קסם" לגבי כמה משאיות צריכות להיכנס לרצועה.

אם בימים הקרובים לא תיפתר הסוגייה, הממשל יאלץ להתמודד גם עם לחץ של סנאטורים וחברי קונגרס דמוקרטים, שיבהירו לממשל: חוות הדעת צריכה להשתנות.  לחוות הדעת הזאת יש השלכות ישירות לאספקת הנשק האמריקני. אם יקבע שישראל לא עומדת בתנאים - אז תהיה פגיעה באספקת הנשק האמריקני לישראל או תגביל את השימוש בנשק שכבר נמסר.

בתוך כך, משרד החוץ של מצרים הודיע שמצרים החליטה להתערב ולתמוך בתביעה של דרום אפריקה נגיד ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג. בהודעה מטעם משרד החוץ של מצרים נמסר כי ההחלטה התקבלה בשל "החמרת התקיפות הישראליות נגד התושבים הפלסטיניים ברצועת עזה, הריסת התשתיות ברצועה ודחיפת הפלסטיניים לגירוש בכפייה מחוץ לאדמתם." בהודעה מצרים דרשה ממועצת הביטחון של האו"ם והקהילה הבינלאומית לפעול למען הפסקת אש ברצועת עזה ולעצור את הפעולה הצבאית ברפיח.

הפופולריים