אימו של יונתן סמרנו במועצת הביטחון: "איך האו"ם משלם משכורת למי שחטף את הבן שלי?"

איילת סמרנו במועבי"ט: איך האו"ם משלם משכורת לחוטף בני?
לראשונה מאז 7 באוקטובר, מועצת הביטחון של האו"ם דנה במצב החטופים בעזה. לדיון הוזמנו שושן הרן, ששוחררה מהשבי ושחתנה עדיין מוחזק ברצועה, ואיילת סמרנו, שגופת בנה נחטפה לעזה על ידי עובדי אונר"א. השגריר ארדן: "השתיקה שלכם מעניקה לגיטימציה למעשים שביצע חמאס, דורשים החלטות וצעדים מעשיים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מועצת הביטחון של האו"ם, 22.01.24
צילום: אי-פי

מועצת הביטחון התכנסה הערב (חמישי) לדיון בנושא מצב החטופים הישראלים המוחזקים בעזה ובדרכים לקידום שחרורם, לראשונה מאז טבח 7 באוקטובר. איילת סמרנו, אימו של יונתן שגופתו נחטפה בידי עובדי אונר"א לעזה, קראה בדיון: "עובד אונר"א שמועסק ע"י מה שנקרא 'ארגון הומניטרי' חטף את הבן שלי. הוא גרר את גופתו על האדמה ותפס בו כאילו היה פרס לתוך עזה. איך האו"ם יכול לשלם לאדם כזה משכורת?". עוד הוזמנה לדיון ד"ר שושן הרן מבארי ששוחררה מהשבי ושחתנה עדיין חטוף בעזה.

שגריר ישראל באו"ם ארדן בדיון במועצת הביטחון בנושא החטופים הישראלים: "זה הדיון הראשון שהמועצה מקיימת על החטופים מאז 7 באוקטובר. עד היום מועצת הביטחון לא גינתה את חמאס ואת חטיפת האזרחים הישראליים. השתיקה שלכם מעניקה לגיטימציה למעשים שביצע חמאס".

לדברי ארדן, "יש להכיר בחמאס כארגון טרור, ולקבל החלטות שמגנות אותו ודורשות שהצלב האדום יוכל לבקר את החטופים. הציבור בעזה חייב להבין שחמאס הוא זה שאחראי לסבלם בכך שהוא מחזיק בעינויים בני ערובה וגורם להתארכות המלחמה".

עקבו אחר ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות
> שמות החטופים החטופות בשבי חמאס

הרן אמרה בדיון: "הגעתי להבטיח ששאר החטופים ישוחררו. אי אפשר לנרמל את הסוג הזה של טרור. הבעיה שלנו יכולה להפוך לבעיה ברמה העולמית בעתיד הקרוב". לדבריה, "המועצה צריכה לעשות כל שביכולתה לשחרור ללא תנאי של כל החטופים. אם אכפת לכם מהמצב ההומניטרי בעזה כמו שלי אכפת, השתמשו בכל הכוח שלכם כדי להחזיר את כל החטופים הביתה - רק זה יאפשר את שיפור המצב".

לפני הדיון אמר ארדן כי ידרוש מהמועצה לקדם החלטות וצעדים מעשיים להפעלת לחץ על חמאס לשחרור החטופים. לדבריו, "אם המועצה לא תפעיל לחץ ולא תגבה מחיר מחמאס - טרור החטיפות יתפשט בעולם, כפי שטרור המטוסים הפך לתופעה עולמית".

הדיון לא כולל חתירה להצעת החלטה או הצהרה של המועצה. מדובר בישיבה במתכונת קבועה, שנועדה להקדיש דיון לנושא מסויים ללא החלטות בסופו. המטרה של ישראל בעצם קיום הדיון היא שימור נושא החטופים על סדר היום של האו"ם, והענקת במה בין-לאומית לחטופים ומשפחותיהם להשמיע את קולם בפני חברות המועצה ומדינות נוספות.

הפופולריים