הטקסים בבתי העלמין

אימו של מתן צנגאוקר החטוף בעזה לשר סמוטריץ': "תצילו את מי שחי, זו החובה"

אימו של חטוף לשר סמוטריץ': "תצילו את מי שחי, זו החובה"
עינב צנגאוקר דיברה עם השר סמוטריץ' בבית העלמין באופקים. באשדוד, נרשמו עימותים וצעקות כלפי השר בן גביר בזמן נאומו בבית העלמין. צעקות גם לעבר השרה רגב בחולון: "לכו הביתה, אתם בושה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עינב צנגאוקר ובצלאל סמוטריץ'
צילום: .

עינב צנגאוקר, אמו של מתן צנגאוקר שנחטף בידי חמאס לעזה, שוחחה היום (שני) עם שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ודרשה ממנו להחזיר את בנה. צנגאוקר פנתה לשר בבית העלמין באופקים וביקשה: "הוא ילד, תצילו את מי שחי, תעשו מאמצים".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי 

שמות הנופלים והנופלות

7.10.360: פרויקט הנצחה דיגיטלי בזירות הטבח ב-7 באוקטובר

בפנייה אישית, אמרה עינב לשר: "חובתך כחובש כיפה, כאדם יהודי מאמין בבורא עולם, צריך לשלב אמונה וגם הבנה שכלתנית שצריך להחזיר את הילד שלי חי. צריך לעשות הכול להחזיר אותם, תצילו את מי שחי, זו החובה, לפחות תעשו מאמצים".

עוד הוסיפה צנגאוקר: "אנחנו מבינים את התרגילים של חמאס, תעשו מאמצים להחזיר את מי שחי ונשמה באפו. אנחנו בוחרים את החיים. זה בלתי אפשרי להחזיר את כולם, אנחנו יודעים שזה לא ריאלי. לחץ צבאי זה מה שהביא לעסקה הקודמת".

מהשר סמוטריץ' נמסר בתגובה: "כפי שאמרתי מיד לאחר הטבח הנורא, אני אומר שוב בראש מורכן ובכאב עצום בפניכם בני ובנות המשפחות השכולות, הנהגת המדינה ומערכת הביטחון נכשלה במשימה על הגנת אזרחי ישראל ואני כחבר הממשלה לוקח אחריות על מה שהיה ומה שיהיה".

כמו כן, מהומות, עימותים וצעקות התעוררו עם הגעתו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, לחלקה הצבאית בבית העלמין באשדוד. בין הצעקות של משפחות השכול והמשתתפים לעבר השר: "תגידו קדיש על ישראל, תראו מה קורה לנו". חלק מהמשתתפים החלו להתעמת ביניהם בזמן נאומו של השר. 

קריאות נוספות התרחשו גם לעבר שר הבריאות אריאל בוסו בפתח תקווה, שרת החדשנות גילה גמליאל בנתניה ושרת התחבורה מירי רגב בחולון. בתגובה לקריאות נגדה, אמרה רגב: "היו כאן אולי צעקה או שתיים מול המון גדול שבא וחיבק. בימים כאלה צריך לשים בצד את המחלוקות. יש הרבה כאב, הרבה אכזבה. יש משפחות שכולות שחושבות אחרת, צריך לכבד את כולם".

מיום הזיכרון תשפ"ג ועד היום, נוספו 766 חללים למניין הנופלים ועוד 61 נכים, שנפטרו כתוצאה מנכותם והוכרו במהלך השנה כחללי מערכות ישראל. 716 חללי מערכות ישראל נפלו במהלך מלחמת "חרבות ברזל", בהם 642 חללי צה"ל הכוללים 39 חברי כיתות כוננות, 68 חללי משטרת ישראל ו-6 חללי שב"כ. 

הפופולריים