שאלת היום שאחרי

סאליבן מאוכזב אחרי הפגישה עם נתניהו: "אין אסטרטגיה"

סאליבן מאוכזב אחרי הפגישה עם נתניהו: "אין אסטרטגיה"
לדברי גורם, היועץ לביטחון לאומי, שהגיע בתום ביקור מדיני בסעודיה, סבור שלישראל אין תוכנית לסיום המלחמה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אריה לייב אברמס, פלאש 90
צילום: אריה לייב אברמס, פלאש 90

היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארצות הברית, ג'ייק סאליבן, יצא מאוכזב מפגישותיו אתמול (שני) מפגישותיו עם ראש הממשלה והבכירים הישראלים. "סאליבן מרגיש שאין אסטרטגיה של נתניהו איך לסיים את המלחמה", אמר לכאן חדשות גורם שמעורה בפרטים.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי
> 7.10.360: פרויקט הנצחה דיגיטלי לאירועי 7 באוקטובר

סאליבן עזב אתמול את ישראל אחרי סדרת פגישות עם בכירים ישראלים, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט, השר בני גנץ, הרמטכ"ל הרצי הלוי וגורמים נוספים. על שולחן הדיונים עלו לא מספר סוגיות, ובהן רפיח, עסקת החטופים והנורמליזיציה עם סעודיה.

זאת, כשמעל הכול ריחפה השאלה הגדולה, שמטרידה את הממשל האמריקני: שאלת היום שאחרי - ואם יש לישראל אסטרטגיה לסיום המלחמה. בממשל מעוניינים לקיים שיחות נוספות בסוגייה, כיוון שבוושינגטון מאמינים שרק גיבוש אסטרטגיה כזו תוביל לניצחון מלא על חמאס.

אחד הנושאים שנמצאים במוקד ביקורו בישראל של היועץ לביטחון לאומי האמריקני הוא הנורמליזציה האפשרית עם סעודיה. דובר הבית הלבן ג'ון קירבי אמר אמש על שיחות סאליבן בביקורו בסעודיה, לפני שהגיע לישראל, כי הוא השיג התקדמות משמעותית במה שעשוי להיות הסכם היסטורי. לדבריו, הצדדים התקרבו עוד יותר להסכמות בעניין ברית ההגנה בין המדינות. למרות זאת, נראה שמבחינת הסעודים - אין תזוזה בעמדתם ביחס לסוגיית המדינה הפלסטינית כחלק מהנורמליזציה עם ישראל.

וושינגטון וריאד אמנם מתקרבות לסיכומים בסוגיית ברית ההגנה הביטחונית בין המדינות, אבל נראה שבסוגייה הפלסטינית, ההבקעה לא נמצאת בהישג יד. זאת, קל וחומר אחרי העימות המתוקשר בין ראש הממשלה נתניהו לשר גנץ, ממנו עלה במרומז כי נתניהו מתנגד בתוקף לתמיכה במדינה פלסטינית כחלק מנורמליזציה עם סעודיה.

בממשל האמריקני מעריכים שיהיה קשה לקבל אמירה כלשהי בסוגיית שתי המדינות מנתניהו ומהממשלה. בסעודיה נמסר לסאליבן כי הם דורשים מעין "מפת דרכים" שתוכל לקדם את פתרון שתי המדינות, דרישה מרוככת יותר מעמדתה הראשונית. ארצות הברית וסעודיה קרובות לניסוח הסכם עקרונות בין שתי המדינות, אבל לדברי קירבי, מכאן ועד להסכם מלא שיכלול את ישראל "הדרך עוד ארוכה".

בהקלטה מישיבת סיעת הליכוד שפורסמה אתמול בכאן חדשות נשמע שר הביטחון גלנט אומר כי ארצות הברית לא מטפחת תקוות לגבי הקמת מדינה פלסטינית וגם לא לגבי שליטה של הרשות בשטחי הרצועה ביום שאחרי. "ארצות הברית הבינה שהרשות הפלסטינית לא תשלוט בעזה", אמר, והוסיף: "עזבו את ההצהרות שלהם, הם יודעים שלא תוקם מדינה פלסטינית כי ישראל לא יכולה להרשות לעצמה את זה".

הפופולריים