אחרי הפסגה בפריז

ישראל הודיעה רשמית: המו"מ לעסקת חטופים ייתחדש השבוע

ישראל הודיעה רשמית: המו"מ לעסקת חטופים ייתחדש השבוע
ראש המוסד הציג לראש ה-CIA ולראש ממשלת קטר את ההצעה הישראלית החדשה שגיבש צוות המשא ומתן הישראלי • גורמים ישראלים וזרים אישרו כי אכן שיחות המשא ומתן יחודשו, אך לא נקבע מועד לפגישה משותפת של המתווכות עם ישראל וחמאס
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דדי ברנע, אל תאני, ביל בארנס
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90, אי-פי

ישראל הודיעה היום (שבת) באופן רישמי על כך שהמשא ומתן לעסקת חטופים ייפתח בשבוע הקרוב. עם זאת, גורמים זרים הופתעו מנוסח ההודעה הישראלית לחזרה למשא ומתן לעסקת החטופים, שכן לטענתם טרם נקבע מועד לחידוש השיחות. ברקע הדברים הללו, קבינט המלחמה יתכנס מחר בערב. 

בהודעה הישראלית נכתב: "ראש המוסד שב הבוקר לישראל לאחר פגישה שקיים עם ראש ה-CIA וראש ממשלת קטר. בפגישה דנו השלושה בבניית תשתית שנועדה לאפשר התקדמות לפתיחת מו"מ מחודש לשחרור החטופים. בסיום הפגישה הוחלט כי כבר במהלך השבוע הקרוב ייפתח משא ומתן על בסיס הצעות חדשות בהובלת המתווכות - מצרים וקטר ובמעורבות פעילה של ארצות הברית". 

עקבו אחר ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות
רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

גורמים ישראלים וזרים אישרו כי אכן שיחות המשא ומתן יחודשו, אחרי שבועיים לפחות של משא ומתן תקוע לאחר החלפת הטיוטות בין הצדדים. עם זאת, לפחות לפי גורם אחד - לא נקבע מועד לפגישה משותפת של המתווכות עם ישראל וחמאס. גורם אחר טוען כי סבב פגישות של ראש המוסד ראש ה-CIA והמתווכות צפוי בהמשך השבוע.

לפי מקור המעורה בפרטים, ברנע הציג לראש ה-CIA ברנס ולראש ממשלת קטר את ההצעה הישראלית החדשה שגיבש צוות המשא ומתן הישראלי. במקביל, ברנס הציג פתרונות אפשריים לסוגיות שהיו במחלוקת במהלך סבב המשא ומתן הקודם. פגישה נוספת צפויה להיערך במהלך השבוע הבא, אליה אף צפוי להצטרף נציג מצרי. כחלק מכך, מקורות מצרים יודעי דבר מסרו לערוץ א-שרק הסעודי כי צפויה להיערך פגישה נוספת ביום שלישי בקהיר.

כלל הצמרת הביטחונית - הרמטכ"ל, ראש המוסד, ראש השב"כ, וכן שר הביטחון גלנט והשרים גנץ איזנקוט תומכים בקידום העסקה, וטוענים כי היא נחוצה בעת הזו. בכירים במערכת הביטחון סבורים שגם אם יוסכם על מתווה לעצירת המלחמה, ישראל תוכל לחדש את האש בעת הצורך, כעבור כמה חודשים. 

במקביל, שרים בקבינט המלחמה תומכים בפשרה ישראלית בנוגע לדרישה על מספר החטופים שישוחררו משבי חמאס - אם תצא לפועל עסקה שכזו. לדברי מקורות המעורים בנושא, ישנה התעקשות ישראלית על סוגיות נוספות שנמצאות במחלוקת מול חמאס. כמו כן, פעילות כוחות הביטחון בג'באליה צפויה להימשך כדי לבדוק אם יש עוד אפשרות לאתר חטופים באזור.

הפופולריים