איזנקוט מאשים: הוחמצה עסקת חטופים - בגלל אי קבלת החלטות

איזנקוט מאשים: הוחמצה עסקת חטופים - בגלל אי קבלת החלטות
הקבינט ידון בימים הקרובים בשאלת החלופות לשלטון חמאס: ממשל צבאי, שלטון הרשות, שלטון מקומי באמצעות חמולות או כוח ערבי רב לאומי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איזנקוט נתניהו
צילום: מארק סאלם ויונתן זינדל, פלאש 90

חבר קבינט המלחמה גדי איזנקוט חשף בדיון חסוי של ועדת החוץ והביטחון כי בעקבות אי קבלת החלטות הוחמצה הזדמנות לעסקת חטופים שנייה - כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11.

"פספסנו חלון הזדמנויות עם רפיח. הגענו לצומת אסטרטגי בינואר-פברואר ואז הרמתי דגל על אי קבלת החלטות נדרשות. הייתה הבנה שמרכז הכובד של חמאס נמצא בדרום הרצועה ובכל זאת המשיכו להתעסק בעיקר בצפון הרצועה. היו וקטורים שלא נוצלו, ואם היינו פועלים נכון היה אפשר לקבל מתווה חטופים שני בזמן הזה", אמר איזנקוט בדיון.

> עקבו אחר ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות

עוד הוסיף איזנקוט בדיון: "צריך להקים ועדת חקירה שתחקור מאז שמוניתי לרמטכ"ל ב-2015 ותבדוק הכול. לפני שנה הציגו כאן מסמך האינטרסים של ישראל שכתב לפיד - ונתניהו לא שינה בכלל. חייבים שתהיה לנו תוכנית לביטחון לאומי. ⁠ב-30 השנים האחרונות, מאז שאני בפורום מטכ"ל, הקבינטים בדרך כלל הסתמכו על צה"ל - 'תציג לי ותציג לי', אבל לא היו אמירות מלמעלה למטה".

באותו הדיון מסר איזנקוט סקירה על מצב הלחימה בעזה: "חמאס מחדש את כוחו. הלחימה בו תימשך עוד שנים ארוכות ולכן לא נכון לדבר במונחים של שחרור חטופים וסיום המלחמה. מה שנכון בעזה זה להגיע לסיום לחימה ברפיח, ובמקביל להתקדם בעסקת חטופים ולעצור את האש לכמה זמן שידרש".

רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

בתוך כך, הקבינט ידון בימים הקרובים בשאלת החלופות לשלטון חמאס. החלופות שיוצגו לקבינט כוללות: ממשל צבאי, שלטון של הרשות הפלסטינית, שלטון של ממשל מקומי באמצעות חמולות, שלטון של כוח ערבי בינלאומי במעורבות סעודיה והאמירויות ואפשרויות נוספות. לפי ראש המטה לביטחון לאומי, האפשרות המועדפת היא שלטון אזרחי שמנוהל על ידי הנהגה מקומית, שאינה חמאס, תוך אחריות צבאית של צה''ל. זאת, במתכונת שדומה למתרחש בגדה בשטחי B. לפי גורמים המעורים בנושא, הנושא יעלה תחילה בקבינט המלחמה ואחר כך בקבינט המורחב.

הפופולריים