"אל תתן לעם להיקרע"

גנץ פרש מהממשלה וקרא לגלנט להצטרף אליו

גנץ פרש מהממשלה וקרא לגלנט להצטרף אליו
יו"ר המחנה הממלכתי טען שנתניהו מונע את ההתקדמות לניצחון. הוא הוסיף קריאה לרה"מ: "קבע תאריך בחירות מוסכם. אל תתן לעם שלנו להיקרע". גנץ על תגובות נתניהו וסמוטריץ': "לא האויבים שלי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מרים אלסטר, פלאש 90
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

השר בני גנץ הודיע הערב (ראשון) על פרישתו מממשלת החירום, וקרא לשר הביטחון יואב גלנט להצטרף אליו: "בעת הזו, המנהיגות והאומץ הם לא רק להגיד את מה שנכון – אלא לעשות את מה שנכון". גנץ הוסיף פנייה לראש הממשלה בנימין נתניהו לקבוע תאריך לבחירות, "קבע תאריך בחירות מוסכם. אל תתן לעם שלנו להיקרע".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

>  רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

בהצהרתו הוסיף: "החלטות אסטרטגיות גורליות נתקלות בהססנות ודחיינות משיקולים פוליטיים, נתניהו מונע מאיתנו להתקדם לניצחון אמיתי. לכן אנחנו עוזבים היום את ממשלת החירום בלב כבד, אך בלב שלם". גנץ הדגיש, שיש צורך בשינוי סדר העדיפויות הלאומי, יש ליצור ברית אזורית מול איראן בהובלת ארצות הברית, ולהרחיב את מעגל השירות והמשרתים. 

גנץ התייחס לשאלת כאן חדשות האם יצטרף למחאות בקריאה להפיל את הממשלה: "המחאות הן דבר חשוב ובלבד שיעשו לפי חוק ולא יעודדו שנאה. אויבינו הם מעבר לגבולות וצריך לזכור את זה".

השר גדי איזנקוט הגיש את מכתב התפטרותו לנתניהו, והוסיף בכתב יד: "בתקווה לשינוי, לישראל חזקה וצודקת. מורשת ועתיד הראויים לעם שלנו". השר חילי טרופר הגיש גם כן מכתב התפטרות וכתב: "בתחושת זכות לשרת את המדינה, ובאהבה אין קץ לארץ, למדינה, ולעם ישראל".

מכתב ההתפטרות של ח
מכתב ההתפטרות של ח"כ גדי איזנקוט

נתניהו התייחס להצהרת גנץ: "בני, זה לא הזמן לנטוש את המערכה - זה הזמן לאחד את הכוחות. דלתי תשאר פתוחה לכל מפלגה ציונית שמוכנה להיכנס תחת האלונקה ולסייע בהבאת הניצחון על אויבינו והבטחת ביטחון אזרחינו".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ': "אין מעשה פחות ממלכתי מלפרוש מממשלה בעת מלחמה. כשהאיומים בצפון מתגברים, כשהחטופים עוד נמקים במנהרות חמאס וכשעשרות אלפי תושבים נמצאים מחוץ לבית ומצפים מאיתנו להתאחד ולשים אותם במרכז. לכך בדיוק כיוונו סינוואר, נסראללה ואיראן, ולצערי אתה מגשים את מבוקשם".

יו"ר ש"ס אריה דרעי: "אני מצר מאד על הודעתו של בני גנץ לפרוש מהממשלה. ישראל עדיין בשעת חירום, האיומים רבים, חיילי צה״ל נלחמים כתף אל כתף, והאחדות הפנימית היא קריטית להמשך המערכה".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד: ההחלטה של גנץ ואיזנקוט לעזוב את ממשלת הכשלון היא חשובה וצודקת. הגיע הזמן להחליף את הממשלה הקיצונית והמופקרת הזו בממשלה שפויה שתוביל להחזרת הבטחון לאזרחי ישראל, להשבת החטופים, לשיקום הכלכלה והמעמד הבינלאומי של ישראל.

גנץ הודיע לפני כחודש שיפרוש בשמונה ביוני מהממשלה, אך דחה את הצהרתו להיום. גנץ ואיזנקוט נכנסו לממשלת החירום ב-12 באוקטובר יחד עם גדעון סער, והיו חברים בקבינט המלחמה, יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרים יואב גלנט ורון דרמר.

מטעם סיעת עוצמה יהודית נמסר היום כי בעקבות פרישתו הקרובה של גנץ, הם לא מתכננים לצאת מהממשלה וימשיכו להצביע יחד עם הקואליציה. קבינט המלחמה נפגש היום לפני הודעת גנץ, ללא נוכחותו. כמו כן, בן גביר שלח מכתב לנתניהו בדרישה להצטרף לקבינט המלחמה וחתם "השר לביטחון".

הפופולריים