המו"מ לעסקת חטופים

גורם ישראלי: "קיבלנו את תשובת חמאס, הוא דחה את המתווה"

גורם ישראלי: "קיבלנו את תשובת חמאס, הוא דחה את המתווה"
בהודעה משותפת של חמאס והג'יהאד האסלאמי מסרו הארגונים כי התשובה הועברה בפגישה עם ראש ממשלת קטר ונשלחה גם למצרים. "תשובתנו נותנת עדיפות לאינטרס הפלסטיני ודוחפת להפסקת התוקפנות באופן מלא"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה למען שחרור החטופים מחוץ לבסיס הקריה בתל אביב, אפריל 2024
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

גורם ישראלי אמר הערב (שלישי) כי ישראל קיבלה את תשובת חמאס להצעה הישראלית לעסקה לשחרור חטופים וכי בתשובתו דחה ארגון הטרור את מתווה העסקה שהציג הנשיא האמריקני ביידן. 

מוקדם יותר הודיעו חמאס והג'יהאד האסלאמי כי משלחת משותפת של הארגונים העבירה הערב את תשובת הארגונים להצעה הישראלית לעסקה לשחרור חטופים במהלך פגישה עם ראש ממשלת קטר, וכי התשובה הועברה גם למצרים.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

בהודעה שהופצה בנושא באחד מכלי התקשורת של חמאס נכתב כי "התשובה נותנת עדיפות לאינטרס העם הפלסטיני ודוחפת להפסקת התוקפנות המתמשכת על רצועת עזה באופן מלא". עוד נכתב בהודעה כי המשלחת הפלסטינית "הפגינה את מוכנותה להתנהל בחיוביות כדי להגיע להסכם שיסיים את המלחמה נגד עמנו מתוך תחושה של אחריות לאומית". 

רשת אל-ג'זירה דיווחה מפי מקורות כי התשובה שהועברה כוללת שינויים להצעה הישראלית, ובהם הפסקת אש ונסיגה מכל רצועת עזה כולל מעבר רפיח וציר פילדלפי. דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן ג'ון קירבי אמר כי ארצות הברית קיבלה את תשובת חמאס והוסיף: "אנו בוחנים אותה כעת". 

בכיר חמאס אוסאמה חמדאן מסר לרשת אל-מיאדין: "תשובתנו היא ההתחייבות שהתחייבנו לה בעבר - הפסקת אש ונסיגה מעזה" והוסיף כי הארגון "הגיש למתווכים כמה הערות על ההצעה". עוד אמר חמדאן כי הוא "סבור שהממשל האמריקני מנסה לתת הזדמנות לישראלים ומתואם עמם".  

רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

אמש אישרה מועצת הביטחון של האו"ם את הצעת ההחלטה של ארצות הברית, המברכת על "ההצעה החדשה להפסקת אש" המתבססת על ההצעה הישראלית שהוצגה על ידי הנשיא האמריקני ג'ו ביידן. זאת, חרף התנגדות ישראלית. נציגי רוסיה במועצת הביטחון נמנעו בהצבעה. שגרירת ארה"ב באו"ם לינדה תומאס גרינפילד אמרה בדיון כי "ישראל הסכימה למתווה. המלחמה יכולה להסתיים היום אם חמאס יקבל אותו".

ביידן צייץ לאחר ההחלטה: "מועצת הביטחון קיבלה החלטה הקוראת לחמאס לקבל את העסקה. חמאס אומר שהוא רוצה הפסקת אש, העסקה הזאת היא הזדמנות עבורו להוכיח שהוא באמת מתכוון לזה".

"זו ההצעה שיש על השולחן, וישראל הסכימה לה", אמרה השגרירה האמריקנית. "כפי שאמר הנשיא ביידן - חמאס לא מסוגל להוציא אל הפועל מתקפה נוספת בסגנון 7 באוקטובר". השגרירה הבהירה כי הצעת ההחלטה האמריקנית לא כוללת שום שינוי גאוגרפי או דמוגרפי ברצועת עזה. 

הפופולריים