דניס רוס בריאיון: "עלינו לומר לעולם - חמאס מסרב לעסקה"

דניס רוס בריאיון: "עלינו לומר לעולם - חמאס מסרב לעסקה"
היועץ המיוחד במועצה לביטחון לאומי של ארה"ב התייחס למטרות המלחמה בעזה ואמר כי "אי אפשר להשמיד את חמאס לחלוטין בלי להיות ברצועה 40 שנה". לדבריו, "אין בישראל לקיחת אחריות, לכן אתם עדיין ב-7 באוקטובר"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דניס רוס
דניס רוס צילום: .

היועץ המיוחד במועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית דניס רוס מתח ביקורת הערב (רביעי) על דבריו של שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן בריאיון למהדורה המוקדמת בכאן 11.  "שר החוץ טוען שחמאס מעכב עסקה, אבל צריך לומר ש'חמאס מסרב'. לחץ ציבורי הוא פיתרון, וארצות הברית צריכה להיות ברורה ולהצהיר פומבית ולהניע גם אחרים לומר שחמאס מסרב", אמר בריאיון. 

באשר למטרות הלחימה אמר רוס כי "צריך להגדיר מה נחשב הצלחה במלחמה, ואני לא שומע את זה מישראל. אי אפשר להשמיד לחלוטין את חמאס אם אתם לא רוצים להיות שם 40 שנה, וגם אז לא תנטרלו כל אחד מחברי הארגון". לדבריו, "יש להגיע להסכמה עם ארצות הברית בנוגע למידה המספקת שתגביל את חמאס כך שלא יהווה איום על ישראל". 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

בהמשך הריאיון מתח ביקורת על ההנהגה הישראלית והסביר: "בישראל יש עדיין הלם כי אין עוד הסבר מספק לעובדה שהצבא לא היה ערוך בימים הראשונים למלחמה. אין לקיחת אחריות לא ברמה הפוליטית ולא ברמה הצבאית, ולכן אתם חיים עדיין ב-7 באוקטובר".

"הפלסטינים לא הולכים להיעלם, יש להם זכות להגדרה עצמית"

באשר להצעה האמריקנית לחזור למגעים להסכם עם סעודיה בתמורה להסכמה ישראלית לקדם אוטונומיה פלסטינית, אמר: "אי אפשר לייחל לכך שהפלסטינים ייעלמו, הם לא הולכים להיעלם. אתם חייבים שתהיה לכם מערכת יחסים איתם. עליכם להכיר בכך שלפלסטינים יש זכויות כעם, זכות להגדרה עצמית". 

רוס הוסיף כי "הפוקוס צריך להיות על האחריות של הפלסטינים, וצריך לתכנן באילו נקודות ציון או סטנדרטים הם יצטרכו לעמוד. ישראל לא תוכל לספח בו בזמן את הגדה המערבית. אם היא תעשה זאת, אין היתכנות לדו-קיום. אם ישראל חושבת לספח את הגדה ואת עזה כמו שבן גביר וסמוטריץ' רוצים, יהיה לה סכסוך נצחי והיא תבודד את עצמה מבחינה בינלאומית". 

הפופולריים